Над 4,2 млн. лв. проходи са постъпили в община Пловдив от дейността на общинското предприятие "Паркиране и репатриране" за първите 6 месеца от началото на годината. Ако се запазят същите темпове, събраната през 2022 г. рекордна сума от 8,3 милиона се очертава не само да се запази, но и да бъде надмината, съобщиха от градската администрация.
Това се дължи преди всичко на таксите от паркиране, както и на скобите, с които "закопчават" колите и на "паяците".
"С над 2 милиона лева повече са приходите от платеното паркиране в сравнение с 2019-а. Въпреки че от 2018 г. цените не са увеличавани - един час престой в Синя зона си е все два лева, не е променяна и тарифата на общинските паркинги", коментира кметът Здравко Димитров, след като му бяха представени отчетите за първото полугодие.
Според него Синята зона до голяма степен изпълнява целите, заради които e създадена преди 14 години – да ограничава трафика и да въвежда ред при паркирането в централната градска част. Към нея вече са приобщени над 100 улици с над 2200 паркоместа, като на всички живеещи в тези квартали е предоставена възможност за абонамент. Присъединяват се и пътни отсечки в районите "Северен" и "Западен", където напоследък също се отчита засилено напрежение в трафика и паркирането.
"Има възможност и за по-евтино паркиране при заплащане чрез паркинг автоматите – 1 лев за 30 минути. След последната обществена поръчка за нови 15 паркомата общият им брой ще нарасне на 98, така че цялата Синя зона ще бъде обхваната. Тези машини, наред със SMS-ите, стават все по-предпочитано средство за заплащане. Така субективният човешки фактор рязко губи доминиращото до неотдавна влияние", отбеляза директорът на "Паркиране и репатриране" инж. Ненко Калакунов.