Не може да се сече без книжка за резачка
Допустимото количество дърва, което ще може да ползва едно домакинство от държавни или общински гори, отново се върна на 10 кубика. Те са на по-ниска цена с условието, че не могат да се продават.
Това са промените, които приеха депутатите от земеделската комисия в Закона за горите на второ четене в сряда. За гласуването на текстовете членовете ѝ дори изчакаха края на над 12-часовото заседание на Народното събрание.
И сега законът предвижда количеството дърва да е до 10 пространствени кубика, но ДПС внесе промени, които първоначално бяха приети, и го увеличи на 15 плътни кубика. Мотивът е, че 10 не са достатъчни, особено за живеещите в планинските райони. Предложението обаче предизвика остри реакции от страна на природозащитниците и зелените движения. В крайна сметка сега комисията е приела количеството да е 10 плътни, а не пространствени кубика.
“Това може да се окаже проблем и да се наложи да бъде преразгледано, тъй като в България има 2,8 млн. домакинства. Ако всяко поиска 10 плътни куб. метра дървесина, това прави 28 млн. куб. метра, а ние добиваме 7 млн. заедно с промишлеността”, обясни екологът Тома Белев по време на дебатите в комисията. Затова се очаква при окончателното гледане на закона в пленарната зала да се предложи количеството отново да стане 10 пространствени кубика.
Според Владислав Панев от ПП-ДБ по-важната задача в момента е да се определи кой е енергийно беден.
Така хората щели да могат да получат ваучери с помощи и сами да избират как да се отопляват, защото сегашната система обрича домакинствата на феодален строй.
“Ако не се променят текстовете, сечите в горите ще се увеличат двойно, може и тройно”, коментира бившият депутат от ПП и еколог Александър Дунчев в социалните мрежи.
“Самият факт, че скандалните промени в Закона за горите се гледат в заседание по нощите само и само да бъдат окончателно приети още тази седмица, говори за порочно зачатие и лобизъм”, написа в социалните мрежи и бившият министър на околната среда Борислав Сандов. Според него това се правело заради наближаващите местни избори и означавало дърва срещу гласове.
Мнозинство в комисията отхвърли и предложенията на ДПС да отпаднат сертификатите за безопасност за физически лица при сеч в горите. При гласуването на първо четене тази промяна обаче бе приета. Тогава Ализан Яхова, която е една от вносителките, обясни, че изискването за сертификат затруднява хората, особено по Родопите. Според тях изкарването на такъв струва скъпо. Ако човек го няма, трябвало да наеме секач със сертификат, което също водело до допълнителни разходи.
Друга приета промяна е относно сроковете за подаване на заявления за дърва. Сега той е 31 март всяка година, а депутатите я удължиха до края на август, като в някои случаи списъците могат да бъдат дописвани и след това. Срокът, в който горските стопанства трябва да публикуват информация за общите разрешени количества дървесина за изсичане, също бе удължен и става до края на март вместо до края на февруари всяка година.