Франция чества революцията, Австрия - неутралитета
24 май да замени 3 март като национален празник - тази идея за промяна в конституцията възбуди бурни спорове в социалните мрежи, а остри политически реакции дойдоха от БСП, “Възраждане” и ИТН. Чуха се идеи и за 6 септември - Деня на Съединението и 22 септември - Деня на Независимостта.
С какво са свързани националните празници на други държави? Най-емблематичният пример е
националният празник на САЩ 4 юли - Ден на независимостта
Тогава се празнува денят на подписването на Декларацията на независимостта през 1776 г., с която се обявява свобода от Британската империя.
И на Балканите страните също следват традицията “независимост”. В Гърция честват на 25 март, когато е обявена независимостта на страната от Османската империя.
Турция пък празнува Деня на републиката на 29 октомври - датата, когато Мустафа Кемал Ататюрк провъзгласява независима парламентарна република на мястото на Османската империя. На 25 юни Хърватия и Словения празнуват отделянето си от Югославия, същото честват и Босна и Херцеговина (1 март) и Северна Македония (8 септември). Изключение прави Румъния, чийто национален празник 1 декември е годишнина от обединението на страната с Трансилвания през 1918 г.
Украйна, Армения, Киргизстан, Молдова, Таджикистан, Туркменистан, Узбекистан пък празнуват Деня на независимостта - в този случай от СССР. При други бивши съветски републики като Казахстан и Азербайджан той се нарича Ден на републиката. На 12 юни пък Руската федерация отбелязва Ден на Русия, който е национален празник от 2001 г. На тази дата 11 години по-рано депутатите приемат декларация за суверенитета на Русия.
Не във всички държави поводът за национален празник е освобождаването от чуждо владение. На 14 юлиФранция празнува годишнина от превземането на Бастилията, с което се слага начало на Френската революция през 1789 г. Австрия пък чества 26 октомври - на този ден през 1955 г. е приет конституционен закон, по силата на който става неутрална държава за вечни времена.
Германия празнува Ден на германското единство на 3 октомври, когато през 1990 г. става обединението на ФРГ и ГДР.
При монархиите национален празник често е рождената дата на краля или денят на възкачването му на престола. Така е при
Белгия, която на 21 юли отбелязва коронацията на Леополд Първи
през 1831 г. Нидерландия пък чества на 30 април - рождения ден на кралица Беатрикс. Рождената дата на краля е национален празник и на Тайланд. Във Великобритания е прието през втората събота на юни да е официалното честване на рождения ден на краля или кралицата, независимо кога са родени. Причината - тогава метеорологичното време позволява провеждането на голям парад по случая. В една от съставните части на Обединеното кралство - Англия, национален празник е денят на свети Георги, а на Ирландия - на свети Патрик. (24часа)