Месечното обезщетение за майчинство през втората година - 780 лв.
Рекордните 21,794 млрд. лева заделиха депутатите за пенсии и обезщетения. Толкова е сумата, която парламентът прие при второто четене в бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2023 г. в четвъртък.
В нея е предвидено и увеличението на пенсиите с 12% от 1 юли. 19,168 млрд. лева от общата сума са парите за пенсии. Те няма да се индексират отново от 1 август.
НОИ няма да получи увеличения на заплатите, след като депутатите отхвърлиха исканията на БСП. Деница Сачева от ГЕРБ обаче обясни, че увеличението вече е предвидено в големия бюджет, който ще се гласува в четвъртък, и то с около 17%.
Не мина и идеята на левицата за увеличение на
минималното обезщетение при безработица от 18 на 23 лв.,
както и майчинството за втората година да се вдигне на 850 лв. Размерът му все пак се увеличава, но до 780 лв. - със задна дата от 1 януари.
Не бе прието и предложението на ДПС трите години майчинство да бъдат признати за осигурителен стаж, независимо при какви условия се излиза в пенсия. В момента трите години майчинство се признават за стаж, ако човек излезе в пенсия след постигане на заложените години труд. Според “Продължаваме промяната” това може да създаде ситуация, при която жена с нито ден трудов стаж взима минимална пенсия.
Увеличава се до 780 лв. минималният осигурителен доход за самоосигуряващите се лица и за земеделските стопани и тютюнопроизводители.
Здравната каса ще плаща онколекарствата на всички болници по най-ниските цени, които са постигнати в предходния месец. Това приеха депутатите по време на гласуването на бюджета на НЗОК. Близо 2 часа те спореха как точно да се случва това. В крайна сметка парламентът прие
да става по нова методика,
а не както досега болниците правят обществени поръчки, което често води до различни цени на един и същ продукт за различни заведения.
“Опитваме се с бюджетни трикове да изменим законодателство, което не е минало през здравна комисия, не е минало обществено обсъждане, не са чути вижданията на всички заинтересовани страни”, обясни председателят на здравната комисия и депутат от ГЕРБ-СДС Костадин Ангелов. Макар той да апелира депутатите да приемат евентуално предложението на Васил Пандов от “Продължаваме промяната-Демократична България”, това не се случи. Неговото предложение бе да се вземе най-ниската цена от средната стойност за последните 6 месеца, но в зала промени текста си, като предложи да се взима средната стойност от петте най-ниски цени, на които са доставяни лекарствени продукти през предходните три месеца.
Само с един глас “против” депутатите приеха
увеличение на основните месечни заплати
на служителите на Националната и регионалните здравни каси.
Бе гласувано и предложението на ИТН да бъдат увеличени средствата за Специализираната извънболнична медицинска помощ с 6 660 000 лв. за амбулаторна процедура “Диагностика и оценка на невроразвитийни разстройства”, досега незаплащана от касата Те одобриха и предложението на ПП-ДБ да бъдат увеличени разходите за медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели за домашно лечение с 4 млн. лв.