Въпреки високите температури и липсата на дъжд през последните седмици язовирите у нас са пълни и няма опасност от режим на водата.
4760 млн. кубични метра има във всички комплексни и значими съоръжения, което представлява 72,8% от общия им обем. Миналата година по същото време те са имали 4688 млн. кубика. Тук се включват тези, които се използват за напояване, за енергетика и за питейно снабдяване на хората. Към 24 юли наличният обем в язовирите, които осигуряват вода за хората, е 82,7% от общия, при тези за напояване - 56,6%, а за енергетика е 81,4.
Данните от предишните месеци показват, че няма съществена промяна спрямо края на юни. В средата на годината само един от питейните язовири е под критичните 50% - “Ясна поляна”, но все пак и в момента е пълен над 40 на сто. От него вода отива за Бургас и тенденцията е отрицателна през цялото лято. В края на май наличният му обем е бил 56,48%, през юни - 51,45%, а за този месец нивото пада до 45,47%. Въпреки това от графика, одобрен от Министерството на околната среда и водите, става ясно, че са отделени 1,5 млн. кубика вода за нуждите на Южното Черноморие, което е с 400 хиляди повече от миналия месец.
Основният язовир, който снабдява Варна и Бургас с вода, е “Камчия”, при него нивото се покачва
През юни обемът му беше 81,89 млн. кубика, докато за този месец се е вдигнал до 93,84 млн. куб. Поради това няма ограничение - за Варна се пускат 4,1 млн. кубически метра вода, а за Бургас - 6 млн.
В началото на годината под 50% беше и язовир “Асеновец”, но сега нивото се е повишило до 56,7%. Въпреки покачването Сливен ще получи същото количество вода за пиене през юли, каквото е било и през юни - 1,2 млн. кубика, показва графикът, одобрен от министерството.
Положението при “Тича” е сходно, той се използва за вода за пиене от Шумен и Търговище. От 67,44% през юни нивата през юли се покачват до 78,61%. Въпреки това количествата за домакинствата не са променени.
Ограничения няма да има и за софиянци, въпреки че през юли язовир “Искър” леко понижава нивото си до 82%, докато през юни е бил 88% пълен. При “Бели Искър” има покачване - от 65 на 72 на сто за този месец.
78% от общия обем е и наличният в “Дяково”. При него има спад, тъй като през юни е бил 91%. Въпреки това количествата за Дупница не са променени - 0,48 млн. кубика.
При язовир “Христо Смирненски” положението е същото.
Количествата отпусната вода не са променени и за юни, и за юли,
въпреки че има спад на нивото за този месец спрямо предходния - от 92 на 72%.
95 на сто е пълен “Йовковци”. При него няма съществена промяна в последните два месеца, включително и в отпуснатите количества вода за пиене за Велико Търново и Горна Оряховица.
Само с 3% е спадът на язовир “Боровица” спрямо предходния месец, Кърджали и Момчилград получават същото количество като предишните месеци - 1,01 млн. куб.
В язовир “Студена” няма драстично покачване или спадане на водите, като минават 90% от общия обем, така че няма ограничения за водата за Перник. Язовир “Среченска бара” държи рекорд за този месец, който осигурява вода за Враца и Монтана, с с наличен полезен обем 99% от общия.