Едното ни трябва а нефт, различен от руския, а второто - за зърното от Украйна
България иска да се включи в концесиите на две гръцки пристанища - в Александруполис и Кавала. Това заяви премиерът Николай Денков в понеделник, след като се върна от посещение в Атина, където имаше среща с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис. В състава на българската делегация са били министрите на финансите Асен Василев, на околната среда Юлиан Попов, на транспорта Георги Гвоздейков и на енергетиката Румен Радев.
Денков определи разговорите с гръцкия си колега като конструктивни. Той обясни, че за пристанището в Кавала предстои подписване на договор на Гърция с концесионера, а България ясно е заявила съгласието си да се включи.
“Изходната точка за преговори е 20% участие. Предстои следващите месеци да има развитие по тази тема”, посочи Денков. За пристанището в Александруполис премиерът разясни, че преди няколко месеца е спряна концесията. При процедура до края на годината, ще има възможност България да заяви интереса си.
Работело се усилено и по увеличаване на доставките на газ
чрез допълнителни компресорни станции, за да може България да бъде захранена, а също и да транспортира към съседни държави на север и запад.
Двамата премиери обсъдили и темата за жп линиите към Кулата и Свиленград, което би позволило да се пренасят повече товари към гръцките пристанища.
Гърция пък е заявила интерес към разширението на Чирен - иска да запази известна част от капацитета и срещу заплащане да запази допълнителните обеми, които в момента се осигуряват. Освен това Атина иска да сключи дългосрочни договори за доставки на ток от АЕЦ “Козлодуй”.
Имало разговори и за нефтопровод Александруполис-Бургас, на който се гледа като възможност на внос на неруски петрол за захранване на рафинерията в Бургас при приключване на дерогацията, която ползва България. Гръцката страна е заинтересувана да се построи, каза Денков. Имало обаче проблем с първото трасе, което попадало в защитени зони, трябвало отново да се прави оценка на въздействието на околната среда. Сега се търсели нови варианти. Трябва да се отчитат и дългосрочните перспективи за капацитета, който “Лукойл” иска да използва, каза Денков.
Попитан кога ще влезе особеният управител в рафинерията в Бургас и дали подкрепя тезата на Владислав Панев за изтласкването на “Лукойл” от България подобно на Италия, Денков отговори, че ако “Лукойл” желае, може да търгува с каквито доставчици иска. А в Италия не ставало дума за изтласкване, а за сделка, при която “Лукойл” продаде рафинерията си. Премиерът останал изненадан от изказването на Панев. В неделя по БНТ депутатът от ДБ обясни, че след отнемането на концесията за пристанище “Росенец” следващата стъпка на управляващите ще е изтласкването на “Лукойл” от България.
“Смятам, че трябва да се разглеждат възможностите за сделки в България и
ако от “Лукойл” решат да продават, това е тяхно право
Трябва да се търси това, което е най-добро за България - да има устойчивост, капацитет за захранване с горива. Но да говорим за изтласкване, репресивни мерки, това изобщо не влиза в плановете на това правителство”, посочи Денков.
Уточни и че България ще поиска 20% участие в пристанището в Кавала и за да може да продължи подпомагането на износа на украинско зърно. По думите му сега корабите потеглят от пристанището във Варна, като все още не са готови жп коридорите към Кавала, но ще се работи в тази посока.