“Главболгарстрой” стартира същински строителни работи. Партньори в проекта са американските Solar Turbines Europe и Honeywell и Emerson
1 млрд. кубически метра газ, което е почти половината от годишното потребление на България ще събира до 2 години газохранилището в Чирен вместо сегашните 550 млн. кубика. Това стана ясно на специална церемония в петък, която даде старта на проекта за разширение на надземната част на хранилището.
Договорът за разширението бе сключен през януари между “Булгартрансгаз”, която е собственик на “Чирен”, и консорциума, спечелил търга - обединение с водеща компания “Главболгарстрой” и американските “Солар Търбайнс Юръп” и “Ханиуел”.
“Главболгарстрой”, която е един от лидерите в строителния бранш, както и в изграждането на енергийна инфраструктура у нас,
ще трябва да построи за 600 дни нова компресорна станция,
която да осигури непрекъсната работа в режим нагнетяване и добив на газ от 10 нови сондажа, както и нова газоизмервателна станция. Оборудването се доставя от американските компании.
Проектът за изпълнение на надземната част предвижда поетапно увеличаване на капацитета на газохранилището с цел постигане на 1 млрд. куб. м газ, както и по-големи средни денонощни дебити за добив и нагнетяване.
Така на ден от хранилището ще могат да се вадят до 10 млн. куб. м при 3,82 млн. сега, а да се нагнетяват до 8 млн. куб. м дневно вместо 3,62 млн. ,както в момента.
В проекта е заложено и изграждането на газопровод,
свързващ “Чирен” със съществуващата газопреносна система.
“Този проект е важен не само за България, но и за региона”, подчерта изпълнителният директор на “Булгартрансгаз” Владимир Малинов.
Той отбеляза, че в “Булгартрансгаз” през последните няколко години са работили неуморно за увеличаване на капацитета и свързаността на българската газопреносна система.
“Нашата инфраструктура доказа, че след спирането на доставките на руския природен газ българският пазар не усети никакви сътресения.
Сега е моментът да се концентрираме и върху изграждането на подземното газово хранилище”, добави още той.
В интервю за “24 часа” Малинов наскоро разказа, че това удвояване на капацитета почти двойно ще удовлетвори търсенето на регионалния пазар, като дори можем да помагаме на съседите си - Гърция и Македония, които вече са проявили интерес към хранилището.
“За нас от “Главболгарстрой” изграждането на обекти от енергийната инфраструктура на България винаги заема особено място в портфолиото ни,
към тях подхождаме с огромно внимание
По този начин подхождаме и към проекта за разширение на капацитета на газохранилището в Чирен. По този проект работим със световни лидери в доставката на оборудване, технологии и решения”, каза инж. Калин Пешов, председател на управителния съвет на компанията.
Той посочи, че след малко повече от шест месеца там ще бъдат доставени 4 машини по 6 мегавата от “Солар Търбайнс Юръп”, които ще бъдат управлявани с електрониката на “Ханиуел” и оборудването на “Емерсън”.
“Те ще нагнетяват газ с налягане от 140 бара под земята. В близко или далечно бъдеще защо не и водород”, изрази надежда Пешов и категорично заяви, че гарантира с името на компанията, че обектът ще бъде завършен качествено и в срок.
Енергийният министър Румен Радев също отбеляза важността на това разширение.
“Проектът е припознат като един от най-значимите в областта на енергетиката в Европа”, каза той.
“За нас от посолството на САЩ диверсификацията на региона е много важна”, посочи от своя страна Андриа Брулет-Родригез, зам.-ръководител на мисията на САЩ у нас.
Тя отбеляза, че за американците диверсификацията е от голямо значение, като това е един от основните им приоритети за региона.
“Освен доставките на газ за нас е много важно, че ще бъдат осигурени много работни места в региона”, добави Родригез.
Част от този проект е и изграждането на газопровод от Чирен до Бутан
и свързването му в газопреносната мрежа и с “Балкански поток”.
След официалната част инж. Константин Кисев, заместник изпълнителен директор на “Главболгарстрой Интернешънъл” и ръководител на проекта за надземната част, разведе гостите до различни точки на газохранилището, за да им разкаже за планираните дейности и съоръжения по проекта за разширение.