- Това е една от задачите, които България трябва да изпълни, за да може да стане част от еврозоната
- Комисията по финансов надзор да може да санкционира дружествата, които не спазват това задължение, приеха депутатите
Парламентът прие на първо четене законопроект за допълнение на Кодекса за застраховането, касаещ системата "Зелена карта", който е и стъпка напред към членството на България в еврозоната.
Законопроектът е внесен от Министерски съвет и бе подкрепен от ГЕРБ, ПП-ДБ И ДПС. От "Възраждане" гласуваха "против", а ИНТ не се включиха в гласуването.
С приемането на закона се задължават застрахователите автоматично да заплащат недоказани щети при катастрофи в чужбина. Промените целят да се гарантира спазването на правилата в европейската застрахователна система „Зелена карта“.
Българските застрахователи ще са длъжни да изплащат обезщетения веднага, ако техен клиент участва в инцидент в чужбина, а едва след това да оспорват претенциите. Досега част от българските застрахователни фирми отказваха да плащат при инциденти на техни клиенти в чужбина и с това бяха натрупани задължения за десетки милиони лв.
При евентуално неспазване на това задължение се дава право на Комисията по финансов надзор да може да санкционира дружествата, това е новото допълнение, което приеха депутатите.
Причината България да приеме този законопроект е, че дълги години част от застрахователите не са спазвали задълженията и са натрупани доста големи дългове към Бюрото "Зелена карта". При преговорите за влизането ни във валутния механизъм ERM II обаче изчистването им е поставено като условие, което трябва да бъде изпълнено след приемането ни в механизма и преди приемането ни в еврозоната.
"Този законопроект е условие, което България трябва да изпълни, за да влезе в еврозоната или иначе казано - рекет към нас. България става заложник на интересите на едни западни застрахователни компании", каза депутатът Деян Николов от "Възраждане", като посочи, че това е много унизително за нас като държава.
Срокът за предложения между двете четения ще бъде три дни. Така законопроектът ще бъде гласуван на второ четене другата седмица.