- Местата, където най-много се размножават, са около Гребната база, бреговете на река Марица, каналите до УМБАЛ и на “Ягодовско шосе”
- За третиране против кърлежи и комари градската управа е отделила 765 хил. лева за тази година
Много комари има - живо месо късат!
Така посетители на Античния театър в Пловдив описват нашествието на тези насекоми, което тази година е невиждано.
Сега върви фестивалът Opera Open на древната сцена и ако човек не носи репеленти, е невъзможно да изгледа едно представление.
“Два-три пъти пръскаха, но нищо не помага”, казва осветител на спектаклите. Не само там, а
в целия град комарите тази година са необичайно много
От общинското предприятие “Дезинфекционна станция” твърдят, че не са спрели да третират с препарати водни площи, храсти и дървета (Виж карето - какво казва директорката на “Дезинфекционна станция”- б.а.)
С какво пръскат? Да не би с нещо, което да помага на комарите да се размножават още повече, отвръщат гневни пловдивчани.
След 19 часа не смеем да се покажем навън. Безпощадни са. Летят на рояци, казват жители в района на Гребната база. И определят 2023-а като година на комарите.
Защо наистина това лято са необичайно много, питаме еколози и биолози. За борбата с комари, кърлежи и всякакви вредители градската управа е отделила тази година 765 000 лева. Но въпреки това хората не виждат ефект.
“Климатичните условия предполагат по–голямото им размножаване през този сезон. Тяхната популация е пряко зависима от климата. Високи температури с висока влажност позволяват бързото им множене”, обясниха паразитолози.
Според тях, където има застояла вода, се въдят бързо. А бреговете на Марица и каналите били идеални за тази цел.
Когато реката тече, ларвите не могат да се задържат
под повърхността и да се излюпят. Това става в застояли води, разливи и блатисти места. Нивите с ориз също са биотопи за комари, а около Пловдив е пълно с такива. Разстоянието не е голямо да прелетят до големия град.
Местата, където се въдят, са Гребният канал, бреговете на Марица, каналите до УМБАЛ “Пловдив” и на “Ягодовско шосе”.
Еколози твърдят, че в близките населени места около Пловдив тамошните кметства не пръскат и комарите прииждат към града.
“Още от март “Дезинфекционна станция” започна да обработва биотопите. И редува по две пръскания в месеца срещу възрастни и срещу ларви.
Разположението на града е такова и не можем да избягаме от него”, отговарят от общината.
Шефката на РЗИ д–р Сийка Димчева също признава, че комарите тази година са повече. И обяснява това с влагата.
“Пръска се, но след това завали един дъжд и отмива препарата”, казва тя.
Биолог от инспекцията присъства на всяко третиране и стриктно контролира
“Има цикличност в развитието на комарите. В определени години се наблюдава прогрес в размножаването им, а в други – не толкова.
В Пловдив винаги е имало комари, защото разполага с водни площи”, казва Надежда Михайлова, биолог и старши експерт в отдел “Паразитология” на РЗИ. Тя присъства винаги когато екипите на “Дезинфекционна станция” тръгват да обработват площите с препарати.
“Нямаме към момента тревожни данни, както и нямаме случай на малария”, твърди специалистката.
Преди години биолог от същата инспекция заставаше на определено място и броеше колко комара ще го ухапят преди и след пръскане. Така отчиташе ефекта от третирането с препарати.
“Този метод е остарял и отречен”, категорична е Михайлова. Попитана да не би никой да не желае да се подлага на подобно изпитание, тя отвърна, че не е това причината, а просто методът е субективен.
“При различните хора хапят различно”, каза още Михайлова. Категорична е, че се пръска само с биоцидни препарати, разрешени от здравното министерство и безвредни за водните организми и за човека.
Петя Дингилева, шеф на “Дезинфекционна станция”: Ако не пръскаме, ще е по-страшно, работим сериозно, тъй като популацията е твърде голяма
– Г–жо Дингилева, казвате, че не сте спрели да пръскате, а комари има в изобилие. На какво се дължи?
– На проливните дъждове и влагата, която се задържа.
– Колко пъти пръскате в месеца?
– Имаме график и следим срока на действие на съответния биоциден препарат. От март започнахме с ларвицидните обработки и не сме спрели да редуваме срещу тях и срещу възрастни комари.
Толкова сериозно не сме работили от дълги години, защото популацията наистина е голяма. Извършваме мониторинг, виждаме какво е положението и започваме обработки по водните площи на река Марица и съответните биотопи. Биолог минава и взема проби.
За третиране срещу възрастните комари използваме генератори, които пръскат аерозолно и образуват гъста мъгла, която покрива листата на дървета и храсти, където се крият.
– И какво излиза – вие пръскате, те се въдят?
– Е, намалява популацията. Всяка вечер правим мониторинг с колегите. През деня разпитваме и граждани.
– Но хора, посещавали Античния театър, се оплакват, че не могат да изгледат спокойно една постановка.
– Наскоро колеги ходиха там на представление и казаха, че няма комари. Явно е минал по-голям период от обработката и затова са се появили.
Но ако не се пръска, ще стане съвсем страшно. Идеята е да се намалява популацията.