Употребата му по света все по-масова след забраната на мака в Афганистан
Само един от починалите наркозависими в последните месеци във Варна е употребявал фентанил, става ясно от изявление на полицията и прокуратурата в града. В същото време европейски институции и американската служба за борба с наркотрафика отбелязват, че опасната дрога се налага все повече, особено след забраната за отглеждане на мак в Афганистан, от който се произвежда хероин. Българското правителство анонсира спешни мерки и обеща нов механизъм заради проблема.
В последните дни неправителствени организации и медици от морската столица споделяха неофициално с медии, че фентанил е причината за смъртта на 10 души. Действието на химикала е 50 пъти по-силно от това на хероина, известен като най-пристрастяващата дрога, която нанася най-много поражения.
Предозиралите с наркотици, смесени с фентанил, се познават по няколко признака - отпуснато тяло с висящи крайници, стеснени зеници, бавно дишане, студена, обезцветена и лепкава кожа, особено на устните и ноктите.
Опасната дрога фентанил и аналозите ѝ се разпространяват
в ромския квартал “Максуда” във Варна
Това каза на брифинг днес заместник-директорът на Областната дирекция на МВР комисар Андрей Ангелов.
По случая с опасната дрога вече са задържани две жени. На 13 юли по време на сделка над 200 грама аналог на фентанил – алфа метилфентанил, и над 50 000 лв. били спипани от униформените. При полицейска операция вчера са арестувани други двама дилъри, на 18 и 36 г., добре познати на полицаите. Те живеели в съседни апартаменти и там продавали дрогата.
От залавянето на двете жени досега няма други случаи на разпространение на фентанил и негови аналози, допълни Ангелов.
От края на май полицията във Варна е наясно с появата на пазара на опасното наркотично вещество и аналозите му. За това признали наркозависими. Разказали, че вече има нов вид хероин, който е много по-силен. Наричали го синтетичен хероин, обясни комисарят.
Той отрече новината за 10 загинали в последната седмица след употреба на фентанил. От 10 април има 9 смъртни случая на наркозависими.
Само в един от тях до тялото на починалия е открита спринцовка, в която има следи от аналог на фентанила.
Назначени са химични изследвания на кръвта на всички починали. Експертизите по две от тях показват, че в кръвта им има метамфетамин. По останалите случаи се чакат резултатите.
Заместник районният прокурор на Варна Ивелина Паскова също опроверга твърденията за голям брой смъртни случаи при наркозависими след употреба на фентанил през последния месец. Има две висящи разследвания, при които са иззети фентанил и производният му алфа-метилфентанил.
При нас няма подобен проблем, казва Юлия Георгиева от “Розовата къща”, която е място, където се грижат за бездомни наркозависими.
Тя припомни, че фентанилът навлиза като добавка към хероина още преди 15 г., когато на пазара има много ниско качество хероин. За да подсилят ефекта, зависимите
добавяли и съвсем минимално количество фентанил
Дрогата става известна като “бял хероин”.
Няколко години преди първото навлизане на фентанила у нас като примес и заместител на хероина талибаните са на власт в Афганистан и забраняват отглеждането на мак, от който се произвежда хероин. Това води до дефицит на пазара в Европа, където над 90% от хероина идват именно от Афганистан. Талибаните превзеха държавата и през 2021 г., а от 2022-а отново има забрна за отглеждане на мак. Затова на Стария континент отново навлизат синтетични заместители, показва анализ на Европейския център за мониторинг на наркотичните вещества.
“Ако забраната на талибаните наистина доведе до драстично намаляване на хероина, произвеждан от опиумен мак, това ще създаде възможност за повече синтетични опиоиди”, предупреди научният директор на центъра Пол Грифитс още през март.
Същия месец при акция на ГДБОП у нас са задържани двама мъже, на 39 и 22 г. От обитавано от тях жилище са иззети 2 кг амфетамини, 4,5 кг хероин и над 700 г фентанил. Разфасовали и смесвали дрогата в жилище в столицата.
Всъщност фентанилът се ползва като примес за хероин за производство на т.нар.
розов кокаин,
предупреждава експертът от дирекция “Превенции” в община Варна д-р Борислав Станчев. Според него по-големият проблем е, че зависимите от хероин не знаят, че дрогата, която купуват, е с примес. Така предозират и се стига до смърт. Комбинацията се появила в Европа още по време на пандемията от коронавирус.
През 2022 г. при съвместна акция на Агенция “Митници” и американската служба за борба с наркотрафика ДЕА беше разбита схема за трафик на дрога през Darknet. В съдържанието на 200 пратки са открити малки количества наркотици, подготвяни в депа и разпращани от България към крайни клиенти в САЩ, Европа и Австралия. В София и Ловеч са иззети над 120 000 таблетки фентанил, трамадол, оксикодон и диазепам.
За това, че фентанилът е в България отдавна, разкриват и
две присъди на затворници, заловени с веществото в комбинация с хероин
На 23 март 2018 г. лишен от свобода в затворническото общежитие в Самораново е пуснат за свиждане с близки за 8 часа. Върнал се вечерта и надзирател направил проверка на дрехите му. Забелязал, че стелката на дясната маратонка на затворника е по-висока от другата. Събул го и под нея открил дрогата. Експертиза показала, че това са марихуана, амфетамини и смес от фентанил, ацетаминофен и кофеин.
През 2022 г. в същото затворническо общежитие е заловен друг лишен от свобода, в чието бельо намерили 2,7 г хероин, оценен на 243 лева, и 0,35 гр фентанил за 12 лв.
Премиерът: Проблемът е огромен. До дни създаваме механизъм за борба с вноса
До дни правителството ще създаде координационен механизъм за борба срещу вноса и разпространението на наркотици в България, обяви премиерът акад. Николай Денков. Той ще трябва да допълва работата на Националния съвет по наркотични вещества. Основната цел на новото звено ще е върху големите вносители и разпространители.
“Ще се опитаме да се преборим с този огромен проблем. Темата е важна и засяга съдбите на изключително много хора”, категоричен бе Денков. Той обясни, че в страната се разпространява нов синтетичен наркотик, който по думите му бил около 100 пъти по-силен от хероина. Предлага се като смес с други наркотични вещества и предозирането му предизвиква сигурна смърт.
Водеща роля в координационния механизъм ще има МВР. Ще се включат също ГДБОП, ДАНС, Гранична полиция, Агенция “Митници”, НСлС, министерствата на образованието, на здравеопазването, както и на електронното управление, тъй като голяма част от разпространението става през онлайн търговия.
Ще бъдат поканени и други институции, както и Националното сдружение на общините. “Те могат да помогнат в тази дейност, тъй като борбата със зависимостите и организацията около общинските училища са част от задълженията на кметовете”, обясни Денков.
Премиерът поздрави МВР за резултатите в борбата с нелегалната миграция и отчете, че за последното денонощие на границата ни с Турция са спрени 805 души, а други 105-има са задържани във вътрешността на страната.
Уби Принс, Кулио и внука на Робърт де Ниро
Музикалните легенди Принс, Кулио, както и внукът на Робърт де Ниро са само малка част от звездите, които починаха от свръхдоза от опионида през последните години.
“Ню Йорк таймс” разкрива, че Принс е криел дълго пристрастяването си към различни лекарства, като смесвал хапчетата. Певецът почина на 21 април 2016 г. именно от свръхдоза фентанил. По време на пресконференция през 2018 г. прокурор, разследващ смъртта на музиканта, каза, че суперзвездата е “мислил, че приема викодин”, и не е бил наясно с факта, че лекарствата, които е използвал за лечение на хронична болка, са били примесени с фентанил.
Носителят на “Грами” Кулио също си отиде от този свят след коктейл от фентанил, хероин и метамфетамини. 59-годишният рапър беше намерен в безпомощно състояние на пода на банята в къща на приятел в Лос Анджелис миналата година. Само на 19 г. от опионида си отиде и внукът на киноиконата Робърт де Ниро - Леандро де Ниро-Родригес. Младежът предозирал с хапчета, обогатени с фентанил.
Според западни медии през 2021 г. опионидът е убил над 71 000 души.