Засега у нас няма задържани, няма и следа за стоки с подменени етикети
27 души са били арестувани в Европа за подправяне на етикетите на храни и напитки с изтекъл срок на годност и препродаването им на потребители, съобщи Европол. Полицейската агенция разкри, че измамата с храни – замразено месо, птици и риба, е “рискувала здравето и безопасността на европейските потребители”.
Операцията по разкриване на престъпната схема е проведена на два етапа в няколко страни - първата е била на 23 май в Естония, Франция, Германия, Литва, Румъния, а втората - на 11 юли във Франция, Германия, Италия, Испания. Извършени са били 70 претърсвания и проверки на складове.
“Използвайки уязвимостите във веригата за доставки, първоначално предизвикани от пандемията, заподозрените започнали да придобиват огромни количества храни и напитки с изтекъл срок на годност. След това изтривали химически датата на изтичане на срока на годност и слагали нова”, съобщиха от Европол. В други случаи бил поставен изцяло нов етикет, създавайки впечатлението, че пакетираната храна или напитка е все още свежа и безопасна за консумация.
Смята се, че престъпниците, които са разследвани и за мащабни измами с ДДС, са спечелили най-малко 1 млн. евро от схемата си с етикетите. На този етап разследването не е установило участие на производители. Като помощници обаче са ползвани междинни доставчици или други субекти, работещи в унищожаването на храни.
Дейностите на престъпната мрежа са били разкрити по време на последната част от операция Opson - редовна акция срещу незаконни хранителни практики, координирана от Европол и съдебния отдел на ЕС Евроюст.
При последната операция Opson властите конфискуваха 27 000 тона измамни и потенциално опасни храни и напитки, включително 15 милиона литра алкохол.
През май полицията в Литва, Естония, Франция и Германия разби престъпна операция в Литва, за която се смята, че е спечелила поне 1 милион евро незаконни печалби от измама с етикетиране и също така се разследва за мащабни измами с ДДС.
Повече от милион опаковки с храни и напитки бяха открити и не бяха допуснати до пазара.
През юли в Италия са арестувани трима души и са конфискувани над 500 хил. артикула храни и напитки. Голяма част от задържаните хранителни продукти вече са били развалени.
Европол предупреждава, че подобни храни и напитки могат не само да имат неприятен вкус и мирис, но и да бъдат изключително опасни за човешка консумация и в същото време да представляват сериозен риск за общественото здраве.
“24 часа” потърси БАБХ за коментар. От Агенцията по безопасност на храните отговориха, че все още нямат предоставена информация от Европол. Затова и на този етап не могат да коментират дали има опасност тези храни да попаднат и в България. От БАБХ все още проучват за кои храни и напитки точно става въпрос.