Мъжете се трудят повече от жените, България е на първо място с най-малка разлика - само половин час
Хората в богатите държави в ЕС се оказва, че работят по-малко, но получават повече, отколкото тези в бедните. Това показват данни на Евростат. Според тях най-кратката работна седмица е в Нидерландия - само 32,4 часа, което прави под 7 часа на ден. След това се нареждат Австрия, Норвегия, Дания, Германия и Белгия. Там на седмица се работи средно от 33,7 до 34,9 часа.
Най-дълга работна седмица се оказва, че имат хората, живеещи на Балканите. Според европейската статистика през 2022 г. в България, Румъния, Сърбия работната седмица е около и малко над 40 часа. Същото е положението в Полша и Португалия. А извън ЕС най-много работят турците - близо 43 часа седмично. Във Великобритания не са от най-работливите - 36,4 часа. В този диапазон е и работната седмица в във Франция, Италия, Испания.
Влияние върху работните часове оказва основно типът на заетост - там, където има повече хора на непълно работно време, отчитат и по-малко часове.
Има големи разлики и между половете
- мъжете имат по-дълга средна работна седмица от жените във всички страни през 2022 г. Най-видимо това е в Нидерландия и Швейцария - съответно 8,5 и 9,7 часа. Оказва се, че България е на първо място, защото мъжете работят само с 0,5 часа повече от жените. Средната разлика в ЕС е 5,1 часа.
При мъжете най-кратката средна работна седмица е била в Нидерландия и Норвегия - по 36,4 часа, докато най-дълга е в Турция - 44,8. Средната продължителност за ЕС е 38,4 часа, а мъжете в Гърция са имали най-много работни часове - 41,7.
При жените най-много работят тези в Черна гора (41,7 часа) при средно за ЕС 33,6 часа. В Нидерландия дамите са най-малко ангажирани с работа - 27,9 часа, а в Румъния работят най-много - цели 39,3 часа.
Събраните статистически данни показват, че моделите на работа през последните години се променят, защото процентът на работещите от вкъщи се увеличава в ЕС като последица от противоепидемичните мерки. Това пък може да донесе значителни загуби на собствениците на офис имоти. Работата от разстояние може да изтрие 800 млрд. долара от стойността на бизнес сградите в големите градове в света, съобщи Bloomberg.
Четиридневната работна седмица пък все повече се разпространява
в европейските държави. Белгия стана първата страна в Европа, която я въведе със закон. През февруари 2022 г. служителите там получиха право да се трудят 4 дни в седмицата, без да губят от заплатата си.
Към списъка се присъедини и Португалия. Като част от пилотен проект, финансиран от правителството, обявен в началото на юни, 39 частни компании се записаха в инициативата в партньорство с групата за застъпничество с нестопанска цел 4 Day Week Global.
Компании в Обединеното кралство, които са провели шестмесечен тест на 4-дневната работна седмица, сега планират да направят по-кратката работна седмица постоянна, след като определиха експеримента като “изключително успешен”.
След като миналата година малката лява партия “Мас Паи” обяви, че правителството се е съгласило с искането за започване на програма за 4-дневна работна седмица, Испания постави началото на пилотен проект през декември.
Между 2015 и 2019 г. Исландия проведе най-големия проект в света с 35 - 36-часова работна седмица без никакви призиви за съизмеримо намаляване на заплащането.В Швеция 4-дневна седмица с пълно заплащане беше тествана през 2015 г. със смесени резултати.
Предложението беше да се опита с 6 вместо 8-часов работен ден, без загуба на заплащане, но не всички бяха доволни от идеята.