Едно невнимание, неизгасена цигара, запалване на огън на нерегламентирано място струва много усилия на лесовъдите и горските служители, които са отглеждали години наред една гора. Нека уважаваме труда на тези хора, които нерядко рискуват и живота си, спасявайки гората. За това призова изпълнителният директор на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) инж. Стоян Тошев във връзка с високите среднодневни температури и увеличения риск от възникване на горски пожари.
Статистическите данни сочат, че повече от 90 на сто от пожарите в горите са възникнали поради небрежност, човешко действие или бездействие. От ИАГ напомнят, че по време на пожароопасния сезон, който е обявен в цялата страна, е забранено паленето на открит огън в гората и извършването на огневи работи на разстояние, по-малко от 100 метра от границите на горските територии, освен на обособените и обозначени за тази цел места.
От Министерството на земеделието и храните и Изпълнителната агенция по горите са предприети необходимите действия и извършени мероприятия, с цел превенция и опазване на горите от пожари. Завишен е контролът върху движението на автомобили, техника и хора в горските територии на страната.
Специализирани групи за гасене на горски пожари, както и автомобилите за първоначални действия за тяхното потушаване, са в постоянна готовност за оказване на съдействие на служителите от Пожарна безопасност и защита на населението.
От началото на 2023 г. до момента у нас са възникнали общо 135 пожара, опожарили 5535 дка горски територии. В това число на площ от 89 дка горите са засегнати от върхови пожари. Разрастването на пожарите става много бързо, а овладяването и гасенето им - изключително трудно. Огнената стихия нанася щети и унищожава горската растителност, дивеча и неговите местообитания. Възобновяването им е трудно и изисква години труд и време.
От ИАГ апелират при забелязване на пожар незабавно да се обадите на телефон 112, тъй като предприемането на своевременни действия по потушаването му значително намалява размера на причинените щети – материални и екологични.
Според статия на Франс Тимерманс, изпълнителен заместник-председател на Европейската комисия, отговарящ за Европейския зелен пакт, специално предоставена на БТА от представителството на ЕК в България, с напредването на климатичната криза лятото се превръща в особено смъртоносно време от годината. 2022 г. е била сред най-лошите за България по отношение на горските пожари. По данни на Европейската информационна система за горски пожари (EFFIS) тогава са изгорели 15 461 хектара, които се равняват като площ на над 20 000 футболни стадиона. Около 40 на сто от тези изгорели площи попадат в природни зони, защитени по програмата "Натура 2000".