Чиста ли е морската вода по нашето крайбрежие? Този въпрос вълнува туристи, хотелиери, министри, а от отговора зависи какъв ще е сезонът.
Заради спекулации и слухове собственици на хотели правят изследвания в независими лаборатории, които следят широк спектър от предполагаеми опасности. Заетите в този бизнес са убедени, че всяването на съмнение относно чистотата на водата е организирана атака срещу туризма, за да изберат туристите съседни държави. (Виж мнението на екоминистъра долу)
Че водата е чиста и няма място за притеснение, уведомяват всекидневно медиите, като цитират анализи на отговорните институции.
Дали хората не вярват на институциите, или лесно се поддават на внушения, или трябва някой да им обясни обосновано състоянието на водата, се заеха от комплекс “Ривиера” до Златни пясъци.
Мениджърът на комплекса Мирена Христова разказа за “24 часа”, че са се обърнали към частна лаборатория, за да изследва морето пред хотел “Оазис”.
“Ривиера” направи собствен мониторинг след необосновани коментари
за евентуално замърсяване. Смятаме, че това пречи на туристическия ни сезон. Ние получаваме редовно сводки от РЗИ, но решихме да поръчаме и наше изследване, за да сме сигурни и да покажем на нашите гости, че няма място за притеснение. Пробите бяха изследвани за чревни ентерококи и ешерихия коли.
Във водата пред хотел “Оазис” не са открити ентерококи, ешерихия коли са 61 биологични единици на 100 куб. см вода - при референтни стойности 250 единици.
Всички показатели са в норма - и микробиологични, и за наличие
на 4 тежки метала, обяснява мениджърът на комплекса Мирена Христова, която е убедена, че туристите искат да видят обосновани данни. Получават ги по различни канали.
От лабораторията ни посъветваха освен типичната микробиология, която обикновено се изследва, да добавим и проверка за тежки метали, посочени в протокола.
За металите кадмий, арсен, олово и живак не се доказва стойност - това означава, че не са открити никакви, няма и следа от тези метали. Всички резултати се оказват в допустимите норми и
екипът на комплекса уведомява гостите си
за тях лично и по различни информационни канали”, обясни Христова.
“Освен микробиологичната чистота от “Ривиера” ни поръчаха да изследваме още 4 тежки метала - кадмий, арсен, олово и живак. Резултатите от пробите са изцяло в нормата, морската вода е чиста”, това потвърди и д-р Даниела Караилиева от специализираната лаборатория “Риск контрол”, която изпълни поръчка на комплекса и взе проби от морската вода пред един от хотелите.
“Контролните органи в страната правят добър мониторинг. Както е по закон, от РЗИ правят микробиологичен контрол, Басейнова дирекция прави други специализирани изследвания, всички могат да бъдат спокойни, държавата си върши нейната работа.
Към лабораторията се обръщат и други клиенти,
правили сме няколко изследвания и при нито едно от тях не излезе каквото и да било замърсяване”,
категорична е д-р Караилиева. Самата тя е била на почивка по нашето Черноморие преди седмица.
Експертът смята, че за да откриеш нещо, трябва да знаеш какво търсиш, защото няма яснота за параментрите на потенциалната опасност от язовир “Нова Каховка” в Украйна.
Доцент Николай Вълчев, директор на Института по океанология към БАН:
Вярвайте на институциите, не на публикации в социалните мрежи
- Г-н Вълчев, за какви замърсители следи екипът на института?
- Ние мерим еутрофикацията на морската вода, което е свързано с биогенни елементи. Това е наторяването на морската вода със съединения на фосфор, азот и силиций, които влизат и в състава на селскостопанските торове и чрез тях стигат неизбежно до морето - чрез реки и подпочвени води.
Мерим хлорофила, който не е замърсител, но е мярка за количеството на планктона в морската вода, свързана с неговия цъфтеж. Причинява го повишеното количество на биогенни елементи. Изследваме и видовия състав на тези фитопланктони. Това е важно, защото всеки сезон се отличава с конкретен състав и ако той е различен от очаквания за годината, това е белег, че се е променила средата. И там вече може да търсим взаимовръзката с различни замърсители.
Досега не сме засичали нищо необичайно, фитопланктонът цъфти в нормите за това време на годината и няма как това да е свързано с някакво различно, необичайно замърсяване, което евентуално идва от Украйна. В рамките на мониторинга правим и други изследвания, но тази година нямахме нужното за тях финансиране.
- Правите ли замервания за опасностите, за които в Одеса са под тревога?
- Аз не знам дали и за какво са под тревога в Одеса. Няма сигурна информация, чуват се само спекулации. Ако знаехме точно за какво са под тревога - като състав и концентрация на конкретен замърсител, ние можем по-адекватно да реагираме на ситуацията. В момента се пускат някакви бомбастични твърдения за огромни количества нефтопродукти, за радиоактивни елементи. Ние тях не измерваме.
- Чиста ли е рибата в морето?
- Мидите са естественият “пречиствател” на морската вода и в тях се складират най-различни вещества. Там може да има и тежки метали, пластмаса, както и в другите морски организми.
Нищо в морето не е замърсено повече, отколкото се очаква да бъде, така че няма нужда да сме излишно предпазливи към рибата и мидите. За мидите трябва да следим дали са от сертифицирани ферми. Опасни могат да бъдат обичайните за Черно море замърсители - над 100 вещества, наречени специфични замърсители, които не знам наизуст. Отделно - различни производни на нефтопродуктите след трансформация в морската среда, радионуклиди. Изследванията на “Басейнова дирекция” не са установили нищо тревожно в пробите им.
За тези 100 вещества трябва да се включат сертифицирани лаборатории към МОСВ. Ние извършваме малка част от тези анализи, които са свързани с физико-химични характеристики - температура, соленост, съдържание на кислород, биогенни елементи. Но основната институция е Изпълнителната агенция по околна среда и водите.
- Кой замърсител, попаднал в морски продукти, се унищожава при термична обработка?
- Някои видове бактерии, но те не са замърсители. Например ешерихия коли е свързана със замърсяване от отходни води. Останалите от тези 100 вещества не се влияят от термична обработка, това са химични елементи, вероятно влизат в други връзки. Това вече е в сферата на химията.
- Има ли радиация в Черно море?
- Радиация има винаги и навсякъде, важни са нейните нива. Това са вещества, разпространени навсякъде по земята - някъде с по-голяма концентрация, другаде с по-малки. Важно е да е в допустимите норми. Независимо от появилите се в социалните мрежи информации, че някой с някакъв си уред измерил някаква концентрация, това е несериозно даже да се коментира. Подобни проби са сложен процес и ги правят официалните институции, които излизат със специални комюникета, с които ни информират, че няма подобно замърсяване. Просто вярвайте на институциите, а не на публикации в социалните мрежи.
Екоминистър Попов: Няма радиация, Русия опитва да ни съсипе туристическия сезон
Във варненския Център за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона следят с най-модерна апаратура и сателити за замърсители
“Паниката, че българското Черноморие е замърсено след взривяването на язовира “Нова Каховка” в Украйна, е неоснователна”, твърди министърът на околната среда и водите Юлиян Попов. По думите му има документиран разговор между водещи руски журналисти за това как да използват казуса “Нова Каховка”, че да съсипят туристическия сезон в България и в Румъния.
“Резервациите се увеличават
Има много чужди туристи. Нещата изглеждат по-добре. Работихме в продължение на един месец, за да обясняваме, че няма основания за притеснение. Няма никакво замърсяване от Украйна”, уточни Попов по Нова тв.
“Чистотата на морската вода се следи постоянно и всеки, който забележи нередности, трябва да уведоми министерството. Казусът “Нова Каховка” е много сериозен проблем, но той е на територията на Украйна”, заяви министър Попов.
В специализирания Център за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ “Н. Й. Вапцаров” във Варна следят с най-модерна апаратура и сателити за потенциални замърсители. Оттам също потвърждават чистотата на морската вода. Според техните данни потенциалните замърсители циркулират в изключителната икономическа зона на Украйна.
“Имаме сателитна картина и на евентуалните петна, и на морските течения. Делтата на Дунав също е своеобразна спирачка за замърсяването”, заяви шефът на Центъра за мониторинг, капитан първи ранг проф. д-р Мирослав Цветков.
Справките, които РЗИ – Варна, прави регулярно във всичките 23 зони на Варненското черноморско крайбрежие, също сочат, че морската вода в акваторията на Варненския залив е чиста и всички микробиологични показатели са в норма. Последната засега справка е отпреди седмица - от 10 юли 2023 г.
Междувременно кметове организират масово плуване,
в което с личното си участие искат да демонстрират, че Черно море е чисто и туристите могат спокойно да се къпят. Участниците в традиционния маратон “Галата – Варна” ще плуват в чисти води, така уверяват организаторите - ВМС, община Варна и спортен клуб “Черно море”.
Според последната справка в двата наблюдавани пункта – на плажа в кв. “Аспарухово” и на Офицерския плаж, микробиологичните показатели на водата са отлични.