Без спасители остават четири от неохраняемите морски плажове в община Шабла, за които областният управител, след съгласуване с Министерство на туризма, обяви в централизираната система обществена поръчка.
Двама бяха кандидатите да извършват водно-спасителна дейност на плажовете „Космос“, „Крапец – север“ (част 2), „Шабла“ и „Добруджа – Север 1“, но единият от тях не отговаря на изискванията, а другият кандидат се отказа, съобщават от областната администрация.
Така до края на активния летен сезон на територията на област Добрич охраняеми ще са само плажовете, отдадени под наем или концесия от Министерство на туризма. Всички други плажни ивици са в списъка на неохраняемите, обявен със заповед на министъра на туризма.
„Тази година Българският червен кръст Добрич е организирал два курса за водни спасители, като във всеки са се обучавали по около 20 души“, съобщи директорът на Областния съвет на организацията д-р Артюн Еринозов .
„Има много голям интерес към курсовете за водни спасители най-вече сред млади хора – от 17 до 23 г. Около 30 процента от участващите в курсовете по водно спасяване са девойки на възраст между 17 и 20 години. Курсовете се провеждат според инструкцията за водни спасители на БЧК по всяко време през годината, като условието е курсистите да са навършили 17 години“, каза Добрин Тодоров, специалист „Водно-спасителна дейност“ към Областния съвет на БЧК-Добрич.
„Кандидатите предпочитат да получат документ и за басейн, и за море. Но тук думата си казват възможностите им за покриване на изискуемите нормативи за придобиване на квалификационна степен „Воден спасител на плувни басейни и водни паркове“ и „Воден спасител на открити водни площи и море“.
Има нормативи на приемните изпити и за басейн, и за море. Тези, които издържат нормативите за басейн и море карат курсове и за двете степени, другите участват в курсове за басейн“, обяснява Тодоров.
Той посочва и нормативите – за басейн те са 50 м да се изплуват за 50 секунди, плуване под вода 20 м. и плуване в дисциплината „Бруст“ 25 метра без време.
За свидетелство за море е нужно да се изплуват 100 м за 1 мин. и 40 секунди, плуване 25 метра под вода, както и 20 метра плуване „Бруст“ без време.
Кандидатите, които не могат да издържат приемния изпит, продължават подготовката си в плувни клубове, за да могат да достигнат нужното ниво. Според Тодоров кандидатите имат общо взето добра физическа подготовка.
Около 90 процента от обучените спасители остават да работят в България, категоричен е Тодоров. „Останалите 10 процента най-често участват учат в студентски бригади в чужбина като спасители на басейни“, добавя специалистът.