Три емблематични обекта в курортния град ще бъдат експонирани след консервация
Камилите - символът на Хисаря, ще претърпят цялостна реставрация и укрепване, тъй като са опасни и от тях падат камъни. Проходът ще бъде затворен за преминаване, а работата тепърва предстои.
Общината е спечелила проект “Античният Диоклецианопол - перлата на провинция Тракия и на балнеолечението в Римската империя”
по ОП “Региони в растеж” за около 7 млн. лв.
без ДДС.
Затварянето на емблематичния паметник предизвиква негативни реакции сред местни жители. “В разгара на летния сезон, когато хората идват да видят Камилите, за да се снимат, да си налеят вода и да се разходят, те ще бъдат затворени”, пишат в социалните мрежи недоволни. И твърдят, че “в цял свят хората осъществяват реконструкция на исторически обекти, без да бъде възпрепятствано движението, само в нашата община не може да се намери правилното решение”.
“Недоволни винаги е имало и ще има, но реставрацията не търпи отлагане, защото падат камъни и е опасно”, обясни пред “24 часа” директорът на историческия музей в Хисаря доц. Димитър Маджаров.
По думите му проектът, защитен от екипа на кмета Пенка Ганева, в момента се изпълнява. Той предвижда консервация, експониране и социализация на Камилите, на Римските терми и на североизточната ъглова кула с прилежащата крепостна стена.
Маджаров изрично подчерта, че от проекта е отпаднало изграждането на асансьор и покрития на термите.
Древните бани, изградени от римляните, привличат все повече туристи. “В допълнително откритите помещения
ще бъде преместена съвременната канализация,
ще има и ефектно осветление”, обясни археологът.
Той е категоричен, че във връзка със затварянето на прохода под Камилите общината е намерила решение с обходи.
Така наречените Камили са южната порта на древния Диоклецианопол. Тя е импозантна и мащабна, изградена е от камък и тухла в 4-редови пояси. Изключително масивна е, смята се за апогея на римската фортификация от времето на император Диоклециан. “Такава няма другаде, значително по-разчупена е от Златната порта в Константинопол, изградена при император Теодосий”, разказа доц. Маджаров.
Камилите са една от най-добре запазените крепости от епохата на Късната античност, датира се от края на III и началото на IV век. Построена. е по системата на смесената зидария - редуване на каменни и четириредови тухлени пояси, свързани с хоросан с примес на едро натрошена тухла. Крепостта е с обща дължина 2327 метра, дебелината на стените е 3 м, а височината достига до 12,5 м.
През южната порта е преминавал пътят, водещ към Филипопол. Тя е била главният вход на крепостта.
Според Маджаров ще се работи колкото време е необходимо. Изпълнителите разбирали проблемите, които ще се създадат за местните хора и за туристите, и затова уверявали, че ще направят всичко възможно в най-кратко време да завършат обекта.
Срокът за приключване на проекта е 30 ноември. По другите обекти вече се работи от месец, дори в събота и неделя, видя "24 часа"
Древният Диоклецианопол действително е минавал за перлата на римската провинция Тракия. Целебните му извори се привличали военачалници и ветерани, идвали са и за развлечение.
В момента Хисаря се радва на голям туристически интерес. Освен с история и археология привлича и с минералните си басейни.