Недобри финансови резултати, липса на административна структура и малко жители - това са част от мотивите, с които Министерският съвет е оттеглил първоначалното предложение град Обзор и още няколко села край него да се отделят от община Несебър и да направят нова. Това стана ясно от отговор на премиера Николай Денков до депутатката Даниела Божинова от ПП-ДБ по време на парламентарния контрол. След местен референдум няколко населени места поискаха да се отделят от община Несебър и над 73% от гласувалите поискаха да са в община Обзор, припомни Божинова.
Депутатката посочи, че така и не е издаден президентският указ, с който процедурата да бъде завършена. А в края на дейността си служебното правителство дори оттегля решението на предишното редовно и взема обратно решение - няма да има община Обзор.
Премиерът Денков обясни, че през март 2022 г. от администрацията на президента са изискали от МС информация за преценката дали новата община ще може да се финансира според законовите изисквания.
Финансовото министерство е предоставило данни, в това число и бюджетите на общините към 31 дек 2022 г, както и този на кметство Обзор, каза Денков. Имало е и три варианта, но направените изчисления по всички тях обосновават, че "новосъздадената община би имала затруднения по финансовото обезпечаване на важни местни дейности както и социални услуги". Образуването на нова община ще изисква нови структури на общинската администрация и структури, които да обезпечават необходимите дейности и услуги, досега изпълнявани от община Несебър.
Денков посочи, че населението не отговаря на изискването за минимален брой от 6000 души. Имало и тенденция за минимално намаляване. Към 15 март 2023 г. там живеят 2331 човека - почти 3 пъти по-малко, посочи Денков. В административния център няма изградена административна структура, която да гарантира достатъчен обем на предоставяни услуги.
Затова създаването на нова община ще доведе до фискален риск по отношение на бюджета й. Би възникнал значителен дефицит и това би увеличило местни данъци и такси. Има и риск от недостатъчна инфраструктурна изграденост, подчерта премиерът. Затова МС е оттеглил предложението си до президента за издаване на указ за утвърждаване на границите и административния център на новата община
Акад. Денков отговори и на въпрос за ремонта на джамията в Разград. Той подчерта, че консервацията и поддръжката на тази културна ценност от национално значение не се подлагат на съмнение и започнатите ремонтни дейности трябва да се довършат. Без приет държавен бюджет обаче разходите са орязани и се спазва удължителен бюджет, напомни той. Премиерът изрази надежда, че в следващите седмици това ще се промени. В бюджета за 2023 не е налице възможност на удовлетворяване на всички исканията за допълнителни средства, предупреди обаче той и посочи, че трябва да се види и как ще върви изпълнението на параметрите от новия бюджет.
"През 2022 г. АДФИ е направила проверка на ремонтните дейности. През август са констатирани 13 нарушения при изразходване на 2 млн. лв., отпуснати от държавата. Докладът е изпратен на прокуратурата. През март 2023 г. окръжната прокуратура е образувала досъдебно производство. В този смисъл всяко инвестиране на средства от държавния бюджет трябва да е с гаранции, че средствата се разходват законосъбразно", предупреди обаче премиерът.