Националният съвет за тристранно сътрудничество подкрепи, но не единодушно, трите бюджета. Държавният бюджет е в представените рамки - 3% дефицит, 1.8% ръст на икономиката, 8.7% инфлация, запазени социални плащания и политика на подоходите на служебния кабинет, която е надградена, прецизирани капиталови разходи. Това заяви Асен Василев след заседанието на Тристранния съвет.
"Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъди бюджетите на НЗОК, ДОО и законът за държавния бюджет", обяви след срещата пък Мария Габриел.
"По бюджета на НЗОК Тристранката не постигна единодушна подкрепа, единствено от Българсска-търговско промишлена палата се въздържа от подкрепа. Но е добра новина, че държавата ще поема разходите за инвитро процедурите. За бюджета на ДОО Съветът също не постигна единодушна подкрепа - Асоциацията на индустриалния капитал и КТ "Подкрепа" не подкрепят. Проектът на държавния бюджет за 2023 беше подкрепен от всички организации, с изключение на КТ "Подкрепа".
На извънредно заседание Тристранката обсъди проектобюджет 2023, както и проектобюджетите на държавното обществено осигуряване и Националната здравноосигурителна каса. Заседанието председателства заместник министър-председателя Мария Габриел.
Проектобюджетът 2023 стъпва върху предложения през пролетта от служебното правителство проект, но е променено съотношението между приходите и разходите, така че дефицитът да е до 3%. Новият бюджет е направен при растеж на икономиката от 1,8% и средногодишната инфлация - 8,7 на сто. Направени са корекции - като са увеличени приходите с 4 млрд. и 700 млн. лева, а разходите са намалени с 3 млрд. и 600 милиона.
С новия бюджет се предвижда да бъде запазен размерът на минималната работна заплата от 780 лева. Увеличават се обаче майчинските за втората година със 70 лева от 1 януари.