- Заснемат ги с тъмни очила и отпуснати по седалките, но после те твърдят, че това всъщност са пособия за нощно виждане
- Униформен, заловен да си почива в служебната кола по време на нощно дежурство, обяснил, че е боледувал от ковид, и като си затвори очите - не му се вие свят
- Друг се оплакал, че не бил инструктиран да не спи, докато е на смяна и изпълнява служебните си задължения
Видеорегистраторите в патрулните автомобили нерядко засичат пловдивски полицаи да подремват по време на дежурство, но после наложените им наказания падат. Магистратите намират, че
само снимките не са достатъчни и нарушенията
не са доказани
А ако служителят е изобретателен и примерно развие тезата, че е с тъмни очила, за да вижда по-добре през нощта, отмяната на заповедта е гарантирана.
Само в последните месеци с лансирането на тази версия бяха отменени 4 дисциплинарни наказания.
В заповедите на шефа на пловдивската Пътна полиция главен инспектор Йордан Милушев думата “сън” не се споменава, използва се формулировката “във видимо отпуснато състояние”.
Именно в това положение и с тъмни очила в автомобила са заснeти двама полицаи във времето от 0,40 до 6,01 ч на 28 септември м. г. Наказани са с мъмрене за срок от 1 месец, защото са били
в състояние, “което не позволява да възприемат
средата и да наблюдават обслужвания участък
и в продължение на около шест часа липсват данни от изпълнението на служебните задължения, регламентиращи дейността им”.
Те обжалват и обясняват в съда, че става дума не за слънчеви, а за очила за нощно виждане, които си купили, за да изпълняват по-добре служебните си задължения при мъгла и да не ги заслепяват фаровете на идващите автомобили.
Наказанията са отменени, защото в “мотивите на заповедта не е конкретизирано с кое действие/бездействие какво нарушение е извършено”.
“Обсъдени и анализирани са както поставените очила на жалбоподателя, така и състоянието му, но не е конкретизирано с какво точно това представлява нарушение. По този начин не е установена причинно-следствената връзка между действията/бездействията и последиците от тях”, е записано в съдебното решение по оспорването на един от униформените.
Магистратите намират и друг порок на заповедта - в нея липсва информация по време на конкретното дежурство да се е случило нещо извънредно, което би налагало бърза реакция от страна на служителите.
“Самото присъствие на патрулката и служителите в нея е достатъчно за превенция
и контрол на движението”, смята още съдебният състав.
На 1 юни т. г. пък беше оневинен полицай от Раковски, порицан за 6 месеца за дрямка в патрулката. И той бил във видимо отпуснато състояние от 23,30 часа на 22 ноември м. г. до 6 сутринта на другия ден.
Мотивите да оспори заповедта са, че е бил зле със здравето след прекаран ковид, но не е искал да товари колегите си и затова взел смяната. Виело му се свят, бил с високо кръвно, повдигало му се и се задушавал.
По някое време рязко му станало зле и установил, че със затворени очи не му се повдига и не му се вие свят.
Съдът намира нарушението за маловажно и
подчертава, че наказанието би трябвало да е
мъмрене, а не порицание
“Дисциплинарно наказващият орган не е съобразил както че нарушението е следствие на заболяване, така и данните от кадровата справка на служителя, видно от която той е на работа в системата на МВР от 28 години, многократно е награждаван и никога не е бил наказван”, гласят мотивите за отмяната на заповедта.
На полицай може да се размине и ако попречи на видеоконтрола, закривайки камерата с ръка, показва съдебната практика. Такъв е случаят от 7 август м. г. - в 21,59 ч служителите влизат в автомобила, пасажерът сяда на предна дясна седалка, протяга ръка и закрива камерата, като ограничава видимостта в купето.
Той е наказан с мъмрене за 1 месец, но и тази заповед е отменена, защото в нея не е указано кой от двамата полицаи е бил старши в екипа, а именно негово е задължението да следи за видеоконтрола.
“Дисциплинарна отговорност може да се търси от старшия на наряда,
каквото качество не се установява да има жалбоподателят. В този смисъл следва да се посочи, че дисциплинарната отговорност е лична и всеки държавен служител отговаря за своите действия или бездействия, извършени виновно и в нарушение на служебната дисциплина и свързани със заеманата длъжност”, се чете в съдебния акт.
Случаите на хванати да спят на дежурство униформени в последната година са десетина, но като се има предвид, че общо служителите на Пътна полиция в Пловдивска област са около 120, процентът не е пренебрежим.
От пловдивската полиция казват, че самият факт на налагането на наказанията е доказателство за пълната нетърпимост към подобни нарушения.
“Колкото до съдебните решения, няма как да ги коментираме, само ги изпълняваме”, заяви за “24 часа” шефът на сектора главен инспектор Йордан Милушев. Този тип производства са едноинстанционни и след произнасянето опции за обжалване няма.
В МВР твърдят, че анализират всяка отменена заповед,
за да избегнат риска това да се случва отново. И вероятно го правят, защото не е имало второ съдебно решение като взетото през 2016 г., когато асеновградският полицай Никола Врагов обори наказанието си, като доказа, че не е бил надлежно инструктиран и не е знаел, че не може да се спи по време на дежурство.
Двама шефове раздрусват автомобил, за да събудят подчинените си
Естествено, не всички заповеди падат в съда, има и потвърдени наказания. Като комичния случай на двама униформени от Асеновград, пратени на пътя да дебнат за мигранти, но решили да си полегнат и се унесли.
Това се е случило около 5 часа сутринта на 21 май 2022 г. край някогашния ресторант “Кемера”. Нямали обаче късмет, защото по същото време техни началници правели проверки и спрели до патрулката.
“Като слязохме, видяхме, че няма реакция от страна на служителите от автомобила. Слязохме, разходихме се около полицейския автомобил и търсихме къде са колегите.
От едната страна минахме, от другата също и накрая видяхме, че и двамата са с пуснати седалки и си похъркваха даже. Решихме да ги събудим.
Разклатихме автомобила, той от едната страна, аз от другата. Те скочиха и двамата, бяха сънени”, описва случилото се нататък един от шефовете пред Пловдивския административен съд.
След този живописен разказ порицанието от 6 месеца е потвърдено, макар единият от полицаите да изтъкнал, че “човешкият организъм има праг на поносимост, който след кратка почивка би запазил работоспособността си до края на работната смяна”.
На камък удари и униформен от Пловдив, пробвал да обори мъмренето, но без да измисли нищо оригинално. Той е заснет да спи от 0,20 до 4,29 ч и от 5,30 до 5,58 ч на 16 януари 2022 г.
Заповедта за наказанието му е потвърдена, защото “служителят, осъществяващ дейност по контрол на пътното движение, е длъжен да наблюдава движението и взема мерки, свързани с недопускане нарушения на правилата за движение, а при създаване на пречки или препятствия по платното да предприема мерки, свързани с тяхното отстраняване”.