Дойде с тениска, анцуг и маратонки “Версаче”
С белезници в залата на Пловдивския районен съд беше доведен ъндърграунд героят Ангел Личканов, известен с прякора Личкана. Той е заложил изцяло на марката "Версаче" - тениска, анцуг и маратонки. Прокуратурата повдигна на 56-годишния мъж обвинение в увреждане на автобус и нанасяне на лека телесна повреда на шофьора. Магистратите трябва да решат дали да го оставят за постоянно в ареста.
На 25 юни между 21 и 22 ч. автобус, който превозвал работници, се движил по бул. "Христо Ботев" към кв. "Христо Смирненски". Вътре бил само 54-годишният водач. Около Централна гара не можал да мине, тъй като трафикът е в едно платно заради ремонт, а мерцедес бил препречил пътя. Шофьорът надул 2 пъти клаксона, за да привлече вниманието на двама мъже, говорещи си до лекия автомобил.
Колата управлявал Личкана. Преместил я, но не било достатъчно. Приближил се до рейса, разбил шофьорския прозорец и замерил 54-годишния с паве, но неуспешно. След това хванал микрофона от автобуса и ударил водача в слепоочието. Счупените стъкла са причинили порезни рани по ръцете и тялото на водача.
На Личкана е повдигнато и още едно обвинение - за непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред. На 22 юни на червен светофар в Пловдив той слязъл от автомобила си и нанесъл удари на 23-годишна шофьорка.
Прокурор Бригита Байрякова посочи, че въпреки ранния етап на досъдебното производство, са събрани достатъчно доказателства за вината на Личканов. “Налични са свидетелски показания от независими очевидци, както и разпознаване и от двамата пострадали. Таньо Костадинов и Богоева категорично са посочили обвиняемия като извършител”, заяви тя. Добави, че по делото са назначени медицински експертизи и са направени огледи на местопрестъпленията. Прокурор Байрякова коментира и мобилността на Личкана, която се вижда от справката му за излизане от страната. “Очевидно е, че обвиняемият често пътува във и извън България. Последно е минал граница на 31 май. Вижда се една системност в пътуванията. Това е достатъчно доказателство, че не си стои на винаги на постоянния адрес”, отсече тя. По нейните думи има голяма опасност Ангел Личканов да се укрие, ако бъде пуснат на свобода, както и да извърши друго престъпление.
“Той е с трайно изявени престъпни навици, търпял е почти всички възможни наказания - от глоба до лишаване до свобода. Последното му осъждане е от юли 2022 г. Тогава пак му е наложено ефективно при първоначален строг режим”, заяви прокурорката. Тя засегна и здравословното състояние на обвинения. Ангел Личканов има проблеми със сърцето, но според Бригита Байрякова това не би попречило да остане зад решетките.
“Имам чувството че се връщаме в ерата на Андрей Вишински”, обясни адвокатът на Личкана Стоян Донков и отхвърли възможността клиентът му да се укрие. Според него пътуванията на 56-годишния не трябва да показват, че той може да избяга. “Той може да се придвижва свободно,без да очаква, че един ден това ще бъде използвано от прокуратурата, за да докаже, че той има “партизански навици” и трябва да бъде заключен в ареста. Аз познавам доста магистрати, които са риболовци и пътуват всяка събота и неделя до Гърция. Ако утре някой от тях бъде обвинен в престъпление от общ характер, следва ли да приемем, че упражняването на хобито им е белег за бъдещо извършване на престъпление? Абсурдно е”, каза адвокатът. Добави още, че Личкана има постоянен адрес и работа, а и сам е поискал да бъдат направени действия по разследването, които изискват прякото му участие. По думите на защитника и трите престъпления, в които Личкана е обвинен, може да се разминат с пробация и нищо в делото не би го уплашило толкова, че да се укрие.
“Името на Ангел Личканов носи инерцията на едни легенди от 90-те години. За съжаление много хора искат да се окичат с медал че са хванали този страшен престъпник”, заяви адвокат Донков. Според него никой не се е обадил на Личкана, за да го извика в районно управление, а когато това се е случвало преди, той сам е ходил.
Защитникът добави още, че и двамата пострадали сами са предизвикали обвиняемия. 23-годишното момиче предприело опасна маневра на пътя пред него и му показало среден пръст, а шофьорът на автобуса му бипкал с клаксона и му крещял. Свидетел пък не видял Личкана да удря и блъска шофьорката, както се твърди.
“Искам да обърна внимание на многократното посочване на тези леки престъпления. В закона няма термин леки престъпления. Дадена е дефиниция на тежкото престъпление, но това не значи че всички останали са леки”, коментира прокурор Байрякова и обвини адвоката в манипулативно поведение.
Самият Личканов отрече да е бил когото и да е. “Аз мога да псувам, мога да викам, но не удрям. Ако това псуване ме прави такъв страшен престъпник - аз съм най-големият. Знаех, че ще ме потърсят от Пето районно. След случая с шофьора, ако бях извършил нещо и съм имал възможност да се укрия, нямаше ли да го направя? Вместо това аз отидох на тренировка и по пътя на връщане ме арестуваха”, каза той и поиска от съда по-лека мярка.