На сесията през юли общинските съветници в Горна Оряховица ще решават по какъв начин ще се действа по иска срещу МБАЛ „Св. Иван Рилски”, с който наследниците на разкъсаната от кучета санитарка искат 450 000 лева обезщетение за трудова злополука. Общинският съвет е принципал на лечебното заведение и парите могат да се дадат само с негово решение. Това стана ясно на среща при председателя Даниел Костадинов този следобед. Дотогава ще се преговаря с ответната страна за намаляване на претенцията. За да се постигне извънсъдебно споразумение, адвокатите на семейството на разкъсаната Мирослава са склонни и на разсрочено изплащане на крупната сума за 2-3 г. , довериха запознати.
Страните приемат, че безспорно става въпрос за трудова злополука и като работодател Болницата дължи обезщетение на малолетния син и родителите на загиналата. Мирослава е работела като санитарка в МБАЛ и инцидентът се е случил докато е отивала на работа. НОИ е постановил, че става въпрос за трудова злополука, а болницата не е обжалвала. "Консултирахме се със специалисти по трудово право и мнението на всички беше, че няма никакъв смисъл да обжалваме, още повече че върху предявената сума с времето се трупат лихви и допълнителни разходи", посочи управителят на болницата д-р Иван Иванов.
"Преди около 5 г. измениха закона. Тогава, времето, когато един инцидент се признава за трудова злополука беше рамкирано до 1 ч. преди или след работа. По-късно текстът беше променен и точно това рамкиране беше премахнато. Сега пише: "Ако се случи нещо с работника или служителя по обичайния му път от и към работа, се признава за трудова злополука.", поясни адвокат Касим Местан. Той каза, че в деня на трагедията 30 март Мирослава е трябвало да застъпи на смяна в 7.30 ч. и когато е била нападната, е отивала към нейна колежка в Долна Оряховица, която да я откара до болницата. Има граници и няма как да лъжем, че Мирослава не е отивала на работа в този момент, бяха директни от болницата. "Случаят е достатъчно тежък. Всички в болницата бяхме потресени, събрахме спонтанно пари и дарихме определена сума на близките още преди въобще да стане ясно дали това е трудова злополука или не. С решение на ръководството ние дадохме и една брутна работна заплата на детето. Съпричастни сме. Аз няма да коментирам правната страна на въпроса, но от морална гледна точка за мен е абсолютно неприемливо тежестта да се поеме от болницата, която няма абсолютно никаква вина, а не от съответния извършител, който е установен", посочи д-р Иванов. От здравното заведение са категорични, че ще заведат регресен иск като приключи досъдебното производство.
Представителите на Общинския съвет като принципал на здравното заведение също не искат да се стига до съд, защото изходът на едно такова дело е предизвестен и дори да се намали отсъденото обезщетение, то ще се компенсира от лихвите, които текат от предявяването на поканата за доброволно изпълнение.
"Трудно е в момента, защото нямаме бюджет. Надявам се в началото на септември вече да има бюджет и да са предвидени средства именно за такива случаи", каза председателят на съвета Даниел Костадинов.
Въпросът е да се намали иска, който в момента е по 150 000 лева за тримата наследници на жената. Адвокатът на ищците заяви, че е готов да посъветва клиентите си да се съгласят на отстъпка до минималното в съдебната практика – около 100 000 лева на човек.
Казусът ще бъде внесен в заседанието на ОбС на 27 юли, като дотогава юристът се ангажира, че няма да предявява иск в съда.