Предстои среща между партньорите, на която да се реши каква да е точната формула
Нова формула за споделянето на властта между ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС се зароди през уикенда. Четири дни след като Бойко Борисов поднови офертата си към Кирил Петков и Христо Иванов да подпишат коалиционно споразумение, от ПП-ДБ за първи път признаха, че такова е необходимо. А депутатът Стоян Михалев даде формулата - управленско споразумение.
Ще предложим да бъде подписано управленско споразумение.
Мислехме, че декларацията на Денков и Габриел е достатъчна
- там бяха поети тези ангажименти. Очевидно е, че ГЕРБ това не го приемат за ангажимент, затова ние трябва да намерим формата, с която да бъде поета тази отговорност от тях, обясни Михалев пред БНТ. Точната формула ще се изработи на среща между партньорите в следващите дни.
Така три седмици след като кабинетът “Денков” положи клетва без коалиционно споразумение, от ПП-ДБ заговориха за механизъм, с който ГЕРБ да поемат отговорност. А Бойко Борисов отново им подсказа за коалиционно споразумение, каквото партията му предлагаше още преди избирането на кабинета.
Тогава ПП-ДБ казаха твърдо “не” на подписването на документ с ГЕРБ. Двете формации се ограничиха до декларацията на Николай Денков и Мария Габриел за общите им приоритети, с която обявиха официално постигнатото съгласие за правителство.
Споровете за плаващи мнозинства, изневери, смокинови листа, сглобки и постове от последните дни обаче явно накараха ПП-ДБ да търсят вариант за споразумение с ГЕРБ. Стигна се до поставянето на 7 условия към Бойко Борисов и партията му и дори ултиматум - ако те не бъдат изпълнени, ще се поиска оставка на кабинета. А през уикенда заговориха и за механизъм за взаимен контрол и отговорност на ГЕРБ.
От Велико Търново обаче Бойко Борисов ясно даде да се разбере, че
без споразумение те нямат ангажимент за подкрепа на законите
на правителството в парламента. Или сядаме и правим коалиционно споразумение, или е игра на “сърдитко Петко”, отсече той.
Със 77 предложения да се напише коалиционно споразумение, така ще се реши всичко. Като си дойдат оттам, където са отишли, ще се срещнем и ще продължим. Ние им предложихме коалиционно споразумение, но трябваше да мине месец и половина, за да се сетят, че само така работи истинската коалиция - всичко да се впише и всичко да се подпише, обясни Борисов. Дори да било в няколко стотин страници като в Германия. Но и в България трябвало да се работи така, както в Европа - чрез коалиции.
Вицепремиерът Мария Габриел пък разказа пред актива на ГЕРБ, че работи прекрасно в екип с акад. Денков. Ние си имаме доверие, обсъждаме, вслушваме се в мнението на другия и мисля, че това е видимо за всеки от вас. Истината е, че това е работещото решение, това е, което си представям като “Екип България”, обясни тя.
Бойко Борисов обаче отново се оплака, че ПП-ДБ си назначават министрите и заместниците им, без изобщо да питат ГЕРБ, защото “химикалът е у Денков”. А “надолу поголовно подменят всички, без това никъде да е описано в декларацията”.
Изчегъртан е всеки, който е бил близък до ГЕРБ
В същото време в парламента са в пълна изолация. Ами добре, свалете го това правителство - пак да няма парламент. С две думи: Хубаво е малко да се успокоят и да помислят как да успокоим държавата, посъветва ПП-ДБ Борисов в събота.
Възмутен, той разказа и че спортният министър Димитър Илиев му е признал, че е обещал да назначи за свой заместник дипломната си ръководителка и можел да приеме най-много съветник от ГЕРБ. Заявих му, че ще настоявам за зам.-министър от ГЕРБ, а той каза, че ще си подаде оставката. Аз му отговорих, че го окуражавам да го направи. Говорих с Кирил Петков, а той каза, че Илиев бил много добър автомобилен състезател, разясни Борисов.
А лидерът на СДС Румен Христов призна, че е търсил министър от кабинета “Денков”, за
да лобира за назначаването на заместник,
но отговорът бил: “Късно се обаждаш, вече си назначих екип”.
От ПП-ДБ обаче оборват твърденията, че няма хора на Борисов сред зам.-министрите.
В момента в кабинета има назначени десет заместник-министри по предложение на Мария Габриел. Това са хора експерти, които са минали нашите критерии - да имат обществено доверие, да няма корупционен риск и да не са безчинствали срещу граждани и бизнес. Така че има експерти, които ние не се притесняваме да се включат и да помагат в Министерския съвет, обясни депутатът от ПП-ДБ Настимир Ананиев пред БНТ в неделя.