Депутатите оставиха регионалните дирекции на "Гранична полиция" без правото да искат директно от съда разрешение за използване на специални разузнавателни средства. Проектът бе подкрепен единствено от "Продължаваме промяната" - "Демократична България".
Според настоящия закон такова разрешение може да иска само Главна дирекция "Гранична полиция". Регионалните дирекции трябва да поискат разрешение от шефа на ГДГП, след което да го представят пред съответния окръжен съд, който да издаде разрешение. Според вносителите от Министерския съвет това "необосновано увеличава необходимото време и ресурси (финансови и човешки), свързани с искането за използване на СРС".
Това, което нас ни смущава е, че мотивите на вносителите бяха, че се налага това увеличаване, с неоправдани транспортни разходи, обясни Цвета Рангелова от "Възраждане". Тя добави, че и сега има ред да се преодолее транспортирането на документи и забавянето в случаи на неотложни обстоятелства.
В 21-и век в система на електронизация да създаваме още един орган, който ще иска използване на СРС с това, че ще се платят някакви парти за транспортни разходи, е несериозно, добави тя.
Бившият МВР министър в кабинета "Петков" Бойко Рашков обаче защити законопроекта.
"Твърди се, че законопроектът цели да създаде нов субект, който да иска използването на СРС. Това е абсолютно невярно - субектът е един и същ, ГДГП. В момента главният директор подписва искането, което отива в съда. Второ, за никакви нарушения и дума не може да става, защото контролът, който е създаден със закона в нашата страна, предвижда само съдебен контрол, а не административен или от директора на ГДГП", каза Рашков и попита противозаконно ли ще бъде, ако дирекция на по-ниско ниво поиска такова разрешение от съда.
"Ако ние позволим това, ние ще облекчим процедурата по искане и разрешаване използване на СРС в период, в който е нашата страна, която е "нападната" от мигранти, наркотрафиканти и всичко онова, което незаконно преминава през българските граници и се нарича контрабанда или трафик. Тези хора, докато дойдат със своите искания от Силистра, произволно казвам, да потърсят директора в София да им подпише искането, а не разрешението, и да се върне обратно това искане в Силистра в съответния окръжен съд, минава твърде дълго време, през което и наркотрафикантът, и мигрантът, и всички останали, за които е получен сигнал, че ще извършат нарушения през граничния пункт или зелената граница, вече ще са преминали", каза той.
Бившият МВР министър от ГЕРБ Христо Терзийски представи статистика - исканията за употреба на СРС от структурите на Гранична полиция са били 18 за миналия месец, осем от които са на териториалните структури.
"Ако за 12 месеца, ако има 90-100 искания от териториалните звена на "Гранична полиция" не е необходимо да променяме закона. Още повече, както каза нашата колежка от вътрешната комисия, госпожа Рангелова, и сега има ред за бързи, спешни и неотложни неотложни случаи да се прилага чл. 17 от закона за СРС", каза Терзийски. Той обясни, че регионалните дирекции не фигурират в закона на МВР, а се определят със заповед на министъра.
Илхан Кълков от ДПС коментира, че колкото повече органи имат право да искат да използват СРС-та, толкова по-голяма е опасността да се нарушат граждански права.