Инсектицидни обработки не се препоръчват, тъй като не са достатъчно ефективни и силно замърсяват околната среда, смятат общинските експерти
Хищни калинки и осоподобни мухи ще спасят липите на Варна, нападнати от листни въшки. Това съобщиха за “24 часа” от общинското предприятие „Дезинфекция, дезинсекция, дератизация - Варна”.
Както медията ни вече писа, улиците в морската столица станаха лепкави от течност, капеща от боледуващите дървета. От общинското предприятие съобщават, че през последните няколко години, след средата на юни, при тях постъпват сигнали за масова поява на листни въшки. Поради благоприятните условия в този период на годината - умерено високи температури и висока влажност, популациите им се увеличават значително. Явлението се наблюдава най-често там, където има повече липови насаждения, тъй като младите им листа и клонки са предпочитана от въшките храна.
Тези насекоми се хранят с растителни сокове и могат да нападат по-голямата част от декоративните и културни растения, при което отделят капчици богат на захари сироп „медена роса“.
Растителната защита включва третирането на новозасадени и млади растения, на които могат да нанесат тежки поражения. При старите дървета, които имат естествена защита, не се препоръчват инсектицидни обработки, тъй като те не са достатъчно ефективни и силно замърсяват околната среда, допълват общинските експерти.
Обикновено явлението „медена роса“ продължава около месец – до появата на естествени врагове на въшките – това са видове от семейство Syrphidae (осоподобни мухи) и хищни калинки. Развитието им е тясно свързано с това на листните въшки като тяхна основна храна. След появата им сравнително бързо се достига до биологично равновесие (петнадесет – двадесет дни), при което се избягва замърсяването на околната среда с биоциди.