Премиерът Николай Денков задължи напускащите областни управители да се погрижат да няма нови наводнения
Само за час в понеделник вечерта порой отнесе Берковица и околните села. А ден по-късно на помощ бяха изпратени с нареждане на премиера 100 военнослужещи от Враца. Прокуратурата също се самосезира и започна разследване на наводнението.
70 литра дъжд на кв. м се изляха в понеделник между 17,30 и 18,40 ч в Берковица и отнесоха улици, автомобили, наводниха две детски градини, училище и помещение на полицията.
За щастие, жертви няма, но са получени над 100 сигнала за сериозни щети. Кметът на Берковица Димитранка Каменова сформира кризисен щаб. Екипи на пожарната и служители на “Комунални дейности” разчистваха улиците.
“Останахме без покъщнина, нямаме нито печка, нито хладилник, добре, че Господ ни опази да сме живи и здрави!”, оплака се Христина Тошева. Жената със сълзи на очи обясни, че цяла нощ до сутринта са изгребвали водата, достигнала 70 см. Наложило се
да изнесе майка си на ръце,
за да не се удави. Стихията отнесла оградата на съседите и портата, пороят нахлул в къщата. Леглата им също били под вода. Барикадирали се на втория етаж.
“Изкарахме една безсънна нощ, всичко потъна, улицата се превърна в река. Носеше кофи, мотори, контейнери с боклук”, разказа Мая Иванова. Имала скътани стари родопски одеяла и чипровски килими в скрина, но всичко било залято от мътилката. “Всичко е в кал”, обяснява жената. “Стана за секунди, водата лети”, споделят хората. Собственици на автомобили се жалват, че возилата им няма да могат да се ремонтират.
Пороят отнесе улици и в три села на община Монтана. Обитателите на 30 къщи в с. Клисурица са евакуирани. Те са настанени при свои роднини в Монтана, съобщи кметът Златко Живков. Той е бил на мястото заедно с областния управител Валери Димитров.
Заради притока от проливните дъждове късно следобед в понеделник
водата в язовир “Клисурица” бе стигнала до ръба
Изпускателят на стената е отворен, а екипи на пожарната са започнали изпомпване. Наблюдението над водоема продължава. В спасителните действия са се включили и частни строителни фирми, които са осигурили допълнителна техника за прокопаване на канали в дерето.
Необходими са спешни действия на местната власт с помощта на държавата за почистване и на дерето при язовир “Огоста”, което е превърнато в нерегламентирано сметище.
Затворен е пътят между Клисурица и Долна Рикса. Областният управител Валери Димитров е обявил частично бедствено положение в три общини - Берковица, Монтана и Георги Дамяново. Най-тежко е положението обаче в Берковица.
Окръжната прокуратура в Монтана започна проверка
дали длъжностните лица са си свършили работата,
съобщиха вчера оттам.
Проверката е възложена на ОД на МВР. Съвместно с областната администрация, РЗИ и регионалната инспекция по околната среда и водите ще се търсят причините за възникналото бедствено положение - имало ли е непочистени участъци на реката например.
Премиерът акад. Николай Денков ще изиска от всички областни управители да вземат спешни мерки за превенция срещу евентуални наводнения, съобщиха от правителствената пресслужба. С оглед на метеорологичната прогноза за следващите дни от тях се очаква
да проверят невралгичните точки, на които могат да се появят свлачища
или да се стигне до преливане на вода. Необходима е бърза организация по региони за почистване на деретата и оформянето на диги на местата с най-голям риск.
Това стана ясно на среща между министър-председателя и ръководителите на институциите, пряко ангажирани с отстраняването на щетите от наводнения.
Областните управители в страната подадоха оставки, но увериха, че ще продължат да изпълняват задълженията си, докато бъдат избрани заместниците им.
Министрите на отбраната, на вътрешните работи, на регионалното развитие и благоустройството, началникът на Генералния щаб на Българската армия, директорът на Главна дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” (ГДПБЗН) и председателят на Агенция “Пътна инфраструктура” докладваха на акад. Денков за актуалната ситуация в засегнатите райони и предприетите мерки.
МВР ще възложи проверка за причините за поредното наводнение, заяви министърът на вътрешните работи Калин Стоянов.
Екипи на Министерството на труда и социалната политика и Агенцията за социално подпомагане ще обходят засегнатите от наводнението места и ще преценят необходимостта от подкрепа за пострадалите.
Във вторник следобед пък министърът на икономиката Богдан Богданов е разпоредил да започне 24-часово наблюдение на язовирите на територията на страната. Става въпрос за съоръженията, за които отговаря Държавната агенция за метрологичен и технически надзор (ДАМТН). Ще се проверяват и мерките, осигурени от собствениците за безопасна експлоатация и изправно техническо състояние на язовирните им стени и съоръженията към тях.