По 20 хил. лв. за всяко новородено дете и увеличение на детските надбавки на 200 лв. месечно предлага нова демографска стратегия на България, представена в понеделник на конференцията “Демографията няма цена”. Стратегията е изготвена от “Движение за национална кауза”, платформата Bulgaria wants you и Economic.bg с помощта на бившия вицепремиер Николай Василев, който я представи заедно с тв продуцента Андрей Арнаудов.
Според Василев, при положение че миналата година у нас са се родили 56 хиляди деца, сумата за еднократната помощ би била 1,1 млрд. лв., което при сегашния БВП е незначителна сума.
Стратегията предвижда също изплащане на еднократни суми от 10 хиляди лева на всеки българин, който се върне в родината, както и пакет данъчни и кредитни преференции за българите до 29-годишна възраст. Много европейски държави, например Италия и Полша, имат в момента подобни стимули, подчерта Арнаудов.
Стратегията предвижда също създаване на регистър за българите в чужбина, както и масово строене на детски градини, които според Николай Василев могат да се направят за 2-3 години и в тяхното изграждане да се включи и частният бизнес.
Целта на стратегията е да обърне сегашния демографски тренд и през 2050 г. населението на страната да не се стопи с една четвърт, както сочат сегашните прогнози, а да се увеличи поне до 7,5 милиона.
Другата идея на Василев е, ако не се създаде специално министерство по демографските проблеми, поне някое да има тази дума в заглавието си. Защото това ще означава, че ще има поне 1 зам.-министър, който ще е отговорен за демографските проблеми.
Министърът на икономиката Богдан Богданов каза по време на дискусията, че има намерение да състави политическия си кабинет именно от хора, които са работили в чужбина и след това са се върнали в родината. Настоящи и потенциални инвеститори в България поставят веднага на трето място след предвидимостта и правораздаването именно демографските проблеми на страната, когато вземат решение дали да инвестират тук или не, каза той.
Вицепрезидентът Илияна Йотова, под чийто патронаж се провежда конференцията, подчерта, че демографските проблеми трябва да се решават от много институции в продължение на дълги години и с целенасочени усилия.
“Решаването на демографските проблеми не е просто едно даване на пари, а създаване на правила, стабилност и предвидимост. Неслучайно много млади българи отиват навън и там създават своите семейства”, каза тя.
И подчерта, че демографията означава и създаване на инфраструктура на социалния живот, която е свързана със социалните дейности, работните места, изкореняването на домашното насилие, образованието и ред други сфери от живота.
Поне 1844 лв. заплата искат младите, за да останат тук
1844 лв. е достатъчно за стартова заплата според младите българи, а 2585 лв. е мотивираща, за да останат в България. Но очакването на повечето от тях е в близката една година да получават поне 4157 лв. месечна заплата. Това показва проучване на социологическата агенция JTN, направено по поръчка на “Движение за национална кауза”. “Мнозинството от хората между 18 - и 35-годишна възраст - 92% от анкетираните, посочват, че виждат себе си и своето развитие през следващите 5 години в България”, каза социологът Даньо Димитров при представянето на данните.
79% от младите посочват, че се чувстват отговорни за своето собствено развитие и в близките 5 години са готови да вложат повече от 40 часа седмично работа, за да напреднат в кариерата, която са си избрали. 78% от младите хора са категорични, че искат да имат деца.
“24 часа” с идея към Иван и Андрей за портрети в бъдеще време на градовете и кауза “Оставам!”
Ако днес си на 15 и живееш в Бургас, трябва да бъдеш информиран след 5 или 10 години какво ще се случи в твоя регион, от какви професии тогава ще има нужда, за да се ориентираш към университет и добро образование, но и да имаш мотив да се върнеш в своето родно място.
Според издателя на “24 часа” Венелина Гочева това не е лесен, но може да се окаже ефективен начин, по който да задържим младите българи тук. Тя предложи на тв продуцентите Иван Христов и Андрей Арнаудов от “Движение за национална кауза” (ДНК) по време на конференцията нова кауза в битката им за решаване на демографския проблем у нас. Заедно с общините да се направят портрети в бъдеще време на всеки регион - какви предприятия ще се изграждат, какви инфраструктурни проекти се предвиждат, от колко лекари, учители, инженери, икономисти ще има нужда през 2033 година.
Гочева даде пример с Бургас, тъй като на конференцията “Демографията няма цена” присъства и кметът на един от най-добрите градове за живеене - Димитър Николов.
В панела, в който участваха още БТА, трите национални телевизии и БНР, Венелина Гочева обясни успеха на медийната платформа около “24 часа” освен с нормалността и достоверността и с каузите, зад които застават журналистите. За 32 години те са дали старт и реализирали повече от 220 обществени инициативи и дебати по важни теми, които достигат до милиони българи в цял свят. Като най-голям издател на печатни медии в България и водеща онлайн група, каузите на ”24 часа” са от образование през здравеопазване и икономика до “осветяване” на обикновени българи, които правят необикновени неща.
Издателят на “24 часа” предложи форматът от конференцията да се събере само по медийни теми и сблъсъци, защото в България браншът е разединен.