Под купола на Софийския университет - 20 фотоса с диаманти, наподобяващи галактики
Като видя фотосите, просто сияя. Вложила съм много енергия, много труд и много любов в тях. Наистина много любов има в тези картини! Така описва своите изображения на шлифовани и нешлифовани диаманти, които приличат на Космос, модната дизайнерка и гемоложка Нури Димитрова. Направила ги е с лабораторен микроскоп.
Изложбата "Забранената зона" с най-добрите й фотоси е подредена до 17 юни в централното фоайе на Софийския университет, а събраните средства ще подпомогнат ремонта на обсерваторията на Алма матер.
Когато започнах заснемането на тези фотоси, не знаех, че ще стигна до дарение. Вдъхнови ме първият фотос, оттам започна моето пътешествие, разказа Нури Димитрова на откриването. Опитвала се да намери нови и нови кадри. Учила малко и фотография. Пандемията осуетила откриването на изложбата през 2020 г. Късмет имала обаче, попадайки на сайта на обсерваторията, като разбрала, че учените имат нужда от средства за ремонт. Съдействали ректорът проф. Анастас Герджиков и медийна група "България". Вярва, че и други хора ще помогнат на благородната кауза.
"Изложбата безспорно има естетически качества, а и не е обичайната изложба. Не може да кажем, че изложба на картини или на фотографии изглежда по този начин. Тук са смесени няколко изкуства и наистина приликата на снимките със снимките от открития Космос е удивителна, затова е чудесно човек да се разходи и да разгледа тези безупречни произведения на изкуството", коментира домакинът на събитието ректорът на Софийския университет проф. Анастас Герджиков, който първи разгледа уникалните фотоси. Той е доволен, че възможност да се насладят на изображенията ще имат студентите, които в момента са в сесия и ходят на изпити. Те са общо 20 000, а 8000 учат в сградата на ректората. Той благодари за подарената красота и щедрия жест на Нури Димитрова.
Благодари ѝ и ръководителят на Катедра "Астрономия" доц. Евгени Овчаров. "Обсерваторията е уникално място, в малките й пет сгради започва науката в съвременния й вид в България още през 1897 г. Това е първата научна инфраструктура в България. В обсерваторията освен обучение има кръжок. Екипът на Катедра "Астрономия" се борим от години ремонтът и реставрацията да се случат, най-сетне са в ход, като трябва да приключи в края на следващата година", каза доц. Овчаров.