40 години математическата гимназия и ОУ “Драган Манчов” делят една сграда, но учениците им все повече се увеличават
Вариантът общината да кандидатства за 6 млн. лв. по плана за възстановяване за образование бе отхвърлен от съветниците
“Само целево финансиране от държавата може да разреши проблема на две от най-елитните училища в Пловдив - ОУ “Драган Манчов” и математическата гимназия “Акад. Кирил Попов”, които 40 г. съжителстват в една сграда”, заяви зам.-кметът Стефан Стоянов.
Според него по груби сметки са необходими около 50 млн. лв., за да се изгради нов кампус на математическата гимназия. В кв. “Христо Смирненски”, където се намира сградата,
повече от 1800 ученици водят занятия на две смени,
делят 44 стаи. 540 са възпитаниците на основното училище, останалите - на математическата гимназия.
Интересът към учебните заведения от страна на децата обаче нараства и положението става нетърпимо. Ако продължават да учат на две смени, училищата няма да могат да приемат всички желаещи.
Всъщност има отреден терен за изграждането на нова сграда на математическата гимназия, който се намира зад хотел SPS в район “Тракия”.
“На този етап обаче не можем да кажем точно колко средства ще бъдат необходими за построяване на новата сграда, тъй като все още не са изработени проект и техническо задание”, коментира Стоянов.
Само за проекта и заданието ще са необходими около 400 хил. лв. Такъв разход обаче не е предвиден за обсъждане и гласуване на сесията на общинския съвет. При тази ситуация решаването на проблема на двете училища се оказва мисия невъзможна в близко време.
“Всяка година изпращаме информация до община Пловдив за състоянието на базата на училището, броя на учениците и паралелките и колко кабинета са ни необходими за нуждите на образователния процес.
Трябва ни повече пространство за лаборатории, кабинети, модерен физкултурен салон и място за архива ни, който се съхранява в бомбоубежище”, разказа директорката на математическата гимназия Веселина Карапеева.
Според нея, ако не се построи нова сграда на училището, то няма да има възможност да увеличи приема на нови учeници и дори може да се наложи да го съкрати.
А интересът е голям заради преподаването на високо ниво
и наличието на модерен STEM кабинет.
На общинската сесия на 18 май зам.-кметът Стефан Стоянов предложи община Пловдив да кандидатства за безвъзмездно финансиране от 6 млн. лв. по плана за възстановяване и да отпусне същата сума от своя бюджет за построяването на две сгради на двете училища.
Идеята беше за ОУ “Драган Манчов” да се изгради нов кампус на ул. “Кръстьо Раковски” в район “Западен” за 700 ученици, а математическата гимназия
да остане в настоящата сграда, като се вдигне още един корпус
към нея. В двете училища обаче решиха, че така ще бъдат ощетени. Родителите излязоха на протест и в крайна сметка местните парламентаристи решиха Пловдив да не кандидатства за тези средства.
За сегашната сграда претендират от основното училище. “Искаме да останем. В ОУ “Драган Манчов” се обучават много деца от квартала и ако бъде преместено, ще бъде неудобно за родителите на по-малките ученици.
Много от тях ще потърсят други училища
за синовете и дъщерите си”, заяви Красимир Куцаров, член на обществения съвет на училището.
Според него най-удачно е след напускането на математическата гимназия сегашната сграда да бъде обновена и малките ученици да си останат в нея.
“При мен дойдоха притеснени родители, които ме попитаха как ще защитим интересите на децата им”, допълни директорката на ОУ “Драган Манчов” Десислава Стаменова.
Някои родители пък смятали да се откажат от намерението да запишат децата си в училището, след като щяло да бъде преместено в друга сграда.
Недоволни се оказаха и от математическата гимназия.
Те искат нова сграда, а не пристройка
“Искаме да бъде изградена изцяло нов кампус за математическата гимназия на терена зад хотел SPS. Ученици и родители са готови да изтърпят още няколко години съвместното съжителство с ОУ “Драган Манчов”, но да бъдат осигурени средства за построяването на нова сграда”, заяви Константин Генов, председател на обществения съвет към математическата гимназия.
“Жалко е, че под емоции общинският съвет взе решение да не кандидатства по плана за възстановяване. Така Пловдив загуби 6 млн. лв., които щеше да получи за образование. С тези средства щяха да бъдат построени сгради, които щяха да бъдат използвани за учебна дейност.
Градът има нужда от тях, тъй като се разраства, децата се увеличават, а базата не достига”, коментира Стефан Стоянов. Той поясни, че 35% от децата в Пловдив учат на две смени поради недостиг на сгради.