- Шефът на Асоциацията на индустриалния капитал прогнозира слабо второ и трето тримесечие
- Лидия Шулева предупреди, че 660 хил. пенсионери са под линията на бедност и е време да се приложи швейцарското правило
Бившият социален министър Лидия Шулева смята, че е възможно всички социални плащания да бъдат запазени. В "Тази сутрин" по БТВ тя посочи, че има резерви както в изпълнение на приходите на бюджета, така и за намаляване на разходите.
"На първо място широко се обсъжда дивидентът в държавните предприятия, особено в енергетиката да бъде 100% вместо 50, което са приблизително 850 млн. Около 500 млн. са допълнителните приходи ако се премахнат намаленията по ДДС ставките във връзка с COVID кризата, инфлацията и войната в Украйна. Нещата се нормализираха и не е необходимо тези временни мерки да продължават", даде идеи за набирането на повече държавни средства тя. 185 млн. пък били намаленията на акцизи, дадени по същата причина и това също щяло да увеличи приходите. За намалението на разходи тя посочи предлагания лимит от 9 млрд. на разходите на администрацията за издръжка.
Шефът на АИКБ Васил Велев се съгласи с посочените от Шулева цифри, но според него дивидентът не трябва да е 100%, а 90, за да останат средства за развитие на държавните компании. "Основното перо е за намаляване на разходите. Не бива да се пренебрегва и увеличаване на събираемостта. Статистиката 4 мес. отчита спад на оборотите промишлеността, в преработващата втори месец. За април този спад е двуцифрен на годишна база. Има спад в строителството и търговията. Отиваме към слабо второ и трето тримесечие", добави още той, обяснявайки защо е песимист за увеличаване на доходите през увеличаване на събираемостта.
Икономистът Евгений Кънев намира представеният от служебния кабинет бюджет с дефицит 6,9% като нереалистичен. "По-скоро имаше политически пропагандни мотиви. Капиталовата програма беше надута с 30-40-50% спрямо миналата година. Тя няма как да бъде реализирана до края на годината", посочи той. И нарече досегашното управление "безцелно". Кънев прогнозира, че инфлацията ще достигне до 9%. Добрата новина била, че тя няма да има такава тежест върху домакинствата такава, каквото имало през миналата година.
Според Шулева в страната 660 хиляди пенсионери са под линията на бедност. Ако се увеличат пенсиите по швейцарското правило, тази цифра ще се намали двойно, посочи тя. Според нея швейцарското правило трябва да се спази и да се увеличат пенсиите с 1 юли така, както е предвидено. Велев пък се оплака, че разходите за пенсии тази година ще са с 92% повече от 2019 г. , а от тогава инфлацията била 33%. Да се борим с линията на бедност - не е това начинът, настоя той и предупреди, че може да се разбие пенсионната система.