Парламентът не иска тези кадровици да избират нов главен прокурор
Ще освободи ли ВСС главния прокурор Иван Гешев още в петък? Ще успеят ли кадровиците да го спрат да отиде в Страсбург на 13 юни на извънредното заседание на комисията LIВE? На нея се очаква да разкрие може би скандални детайли за “Барселонагейт”? Бърза ли кадровият орган с освобождаването на обвинител №1? Какво ще стане след това, тъй като депутатите са на мнение, че този съвет не бива да избира следващия главен прокурор? А законът задължава кадровиците да открият процедура по избор на нов веднага, ако освободят този.
Въпросите без
отговор се
множат, хаосът
продължава
Изненадващи решения, процедурни хватки, протяжни дебати, призиви да не разтягат дискусията, разпити на свидетели, приемане и отхвърляне на доказателства. Така протече дебатът по същество във ВСС за отстраняването на Гешев в четвъртък. “По същество” обаче кадровиците стигнаха до него едва на 8-ия час, малко преди 18,30 часа. Тогава започнаха да гледат изявлението на Гешев от 15 май, когато произнесе израза “политически боклук”, и да разпитват Борислав Сарафов и Ясен Тодоров.
До редакционното приключване на броя до гласуване за отстраняването на Гешев не се стигна. Но пък часове наред членовете на ВСС гласуваха безброй други процедури. На заседанието бяха 20 от тях. Гешев ту гласуваше, ту - не.
Дискусията започна в 9,30 часа в четвъртък. Пред сградата на съвета имаше поддръжници на главния прокурор. Точката за освобождаването му вкара като извънредна новият правосъден министър Атанас Славов. И още на втория ден като министър на него му се наложи да води изключително тежко и важно заседание на т.нар. правителство на съдебната власт.
В понеделник кадровиците решиха да гледат двете искания за освобождаване на Гешев заедно. Затова бяха извикали на разпит Борислав Сарафов, Ясен Тодоров, доста прокурори и следователи, били на мястото на атентата срещу Гешев на 1 май. Любопитен детайл е, че малко преди да започне заседанието, той прати в парламента още доказателства във връзка с имунитета на Бойко Борисов заради “Барселонагейт”.
Първото искане за махането на Гешев бе внесено на 12 май и е от шестима членове на ВСС. Те настояваха за махането на главния прокурор, защото наредил на зам.-шефа на следствието Ясен Тодоров да заведе мистериозния израелски експерт на мястото на атентата.
Второто искане е отпреди десетина дни. То е, че Гешев уронил престижа на съдебната власт, изричайки израза “политически боклук” по време на своето изявление на 15 май.
Изненадата дойде в първия час от дебата.
От името на вносителлите Огнян Дамянов обяви, че
оттегля първото
искане за
предсрочното
прекратяване на
мандата на
Гешев
Искрено шокирани бяха Атанаска Дишева, Олга Керелска и Вероника Имова от Съдийската колегия. Започна спор, който продължи над два часа. Дишева и Имова
искаха почивка,
за да “направят
справка в
учебниците”
Евгени Иванов пък - “за да събере мислите си”.
“Оттеглянето е изненадващо. То е в наш интерес”, коментира адвокатката на Гешев Радостина Константинова - Томова. Той се явява с повереник на тези дебати.
“Отвън са колеги, които са призовани. Аз съм на позицията, че не може да се оттегли предложението”, обяви Гешев. Кадровиците започнаха да цитират текстове от АПК, ГПК и НПК.
Керелска, Дишева и Имова питаха защо оттеглят предложението. Огнян Дамянов обясни, че ще каже мотивите си по-късно. На Калина Чапкънова пък аргументите “не били емоционални, а дълбоко премислени”.
“Ако бяхме в парламента, в такава ситуация се свиква Председателски съвет”, пошегува се Атанас Славов. До преди два дни той беше депутат от ПП-ДБ.
“Действително е
внезапно и буди
съмнение, както
будят съмнения и
други
внезапности,
на които сме свидетели напоследък”, обяви Олга Керелска и добави: “Не може от един месец да обсъждаме казуса с взрива, кой дошъл - кой не дошъл, и изведнъж да го заметем под килима”.
“Дължите на обществото отговора какво се е променило”, призова и Дишева и попита колегите си: “Разбрахте ли истината, ако сте я разбрали, споделете я с нас”.
След почивката Гергана Мутафова обясни своята причина. Решила да не поддържа искането, след като прочела, че прокурорът, който направил проверка по същия казус, не открил, че Гешев е нарушил закона.
После дебатът се прехвърли върху друго. Някои от вносителите се оплакаха, че с прокурорска проверка Гешев им оказвал натиск.
Темата за натиска беше повод Вероника Имова да ги попита дали под външно влияние или натиск оттеглят предложението. Според Имова този въпрос бил особено важен, за да знаят кадровиците как да гласуват.
“Г-жо Имова, не сте в качеството на съдия от ВКС, за да ми задавате въпроси.
Издевателствате
над нас,
за пореден път ни карате един по един да се обясняваме” , отговори ѝ Гергана Мутафова.
Че темата за натиска е много сериозна, отбеляза няколко пъти обаче правосъдният министър. Славов увери, че тя ще бъде специално дебатирана на друго заседание.
Съвсем различни са обаче неофициалните коментари на изненадващия обрат - 6-имата от прокурорската колегия оттеглят искането си не за да спасят Гешев, а да ускорят махането му. Причината - по предложение на същите кадровици на предишни заседания ВСС допусна страшно много доказателства и разпити на хора. Включително на въпроси трябваше да отговарят следователите и прокурорите, отишли на мястото на атентата. Те дори чакаха половин ден да бъдат извикани. Решено бе на разпит да бъде призован дори израелският експерт по контратероризъм, макар че във ВСС не му знаеха дори името, нито как да го открият.
Ако трябва
всичко това
да се случи,
процедурата
ще да се
проточи със
седмици
Според магистрати ВСС няма време да чака. Още повече, че днес, петък, главният прокурор трябва да направи обръщение към гражданите по БНТ, а в понеделник да пътува до Страсбург, за да говори пред евродепутатите за случващото се у нас.
Че Гешев е подозирал, че много ще се бърза, загатна и Ясен Тодоров. В четвъртък вечерта той беше изслушан от ВСС. Зам.-шефът на следствието разказа, че главният прокурор е подозирал, че кадровиците ще искат да изпреварят Конституционния съд. Гешев сезира КС по два въпроса - има ли право ВСС, който е с изтекъл мандат, да освобождава тримата големи в съдебната власт, както и за механизма за контрол на главния прокурор и възможността да бъде освободен с 13 гласа.
Според юристи, ако КС допусне това искане, то производството може да бъде спряно.
При разпита на Ясен Тодоров Олга Керелска го попита директно имал ли е Гешев политическа подкрепа и ако да - от коя партия. А Тодоров обърна внимание, че Гешев е избран от този състав на съвета, а не заради политическа подкрепа.
После продължиха с Борислав Сарафов. Атанас Славов каза, че вървят в много странна процедура, хибриден модел. Той ги призова да изслушат това, което има да им каже Сарафов, защото то било относимо към емоционалното състояние. Той каза, че след изслушването на Сарафов щял да обърне внимание на едно противоречие. За четвъртък вечерта кадровиците бяха планирали да изслушат и служителка на прокуратурата.