Фигурата на главния прокурор да остане, но със значително орязани правомощия. Това предвижда проектът за промени в Конституцията на ДПС. Той бе публикуван на сайта на партията.
Тези промени са представени още пред февруари от Мустафа Карадайъ в Брюксел, получили са одобрение и от еврокомисаря по правосъдие Вера Юурова, уточниха от движението.
Висшият съдебен съвет да бъде разделен на два съвета - съдийски и прокурорски, предлага ДПС. Всеки от тези съвети ще има по 13 члена като парламентарната квота ще се избира с мнозинство от 2/3.
Движението предлага сегашните членове по право във ВСС - главният прокурор, председателите на ВАС и ВКС и министърът на правосъдието, да не участват в новите два съвета.
В проекта си ДПС предлага да се премахне правомощието на главния прокурор по чл. 126, ал. 2 от Конституцията, което предвижда осъществяването на надзора за законност. Това означава, че занапред главният прокурор няма да може да се произнася върху конкретни прокурорски актове и най-важното – слага се край на пирамидалната структура на прокуратурата, която бе критикувана от европейските институции.
Отмяната на това правомощие премахва и възможността обвинител №1 да се произнася по прекратени преди години дела, ако актът на прекратяване не е бил обжалван пред съда.
Остава второто правомощие на главния прокурор по чл. 126, ал. 2. То предвижда да се осъществява методическо ръководство върху дейността на всички прокурори, като целта е еднаквото прилагане на закона.
Проектът за конституционни промени на ДПС предвижда още уреждане на въпроса с индивидуалната конституционна жалба.
ДПС предлага премахване на изискването за липса на двойно гражданство на министри и депутати, за да не се нарушава Конституцията.