Депутатите започнаха обсъждат на първо четене промени в минималната работна заплата. Те са на БСП, които предлагат да влязат в сила от 1 юли до края на годината.
Идеята на социалистите беше от 1 юли до края на 2023 г. размерът на минималната работна заплата да се определи от Министерския съвет. Тя ще бъде 50% от средната брутна заплата за страната за последните три тримесечия за 2022 г. и първото тримесечие за 2023 г. Те обясниха, че така ще се намалят неравенствата, както и че ще има плавно покачване на сумата. Гьоков обясни, че иначе тя ще бъде близо 1000 лева от 2024 г., което е рязко покачване.
Ако това стане, тя ще бъде между 850 и 890 лева, по изчисления на социалистите. Към момента минималната работна заплата е 780 лева.
"В момента при тези нарастващи цени ние в парламента говорим единствено и само за съдебни реформи и влизане в Шенген и други приоритети, които наистина са важни, но е изключително важно в този момент на повишаващи се цени, на много сериозна инфлация, да обърнем внимание и на хората", призова Гьоков.
В миналия парламент по предложение на БСП бе приет нов начин за изчисляване на минималната работна заплата. Той гласи, че тя се изчислява като 50% от средната брутна работна заплата за последното тримесечие от предходната година и първите две тримесечия от текущата. Така първата промяна в заплатите ще бъде от 1 януари 2024 г.
На трибуната излезе Георги Ганев от ПП-ДБ, който обясни, че БСП предлагат правилото им да се наруши още преди да е влязло в сила. Той атакува законопроекта им, като обясни, че вътре никъде не са засегнати интересите на работодателите, ще се отрази ли това на откриването на нови работни места, както и с колко ще се намалят бедността и неравенствата.
Ганев обаче представи друга сметка - че от 1 януари 2024 г. увеличението ще е с около 150 лева спрямо сегашните 780 лв., или 940 лева.
"Единственият аргумент е плавност. Той не е достатъчно убедителен в моите разбирания, за да преодолее контрааргумента "Хайде да спазим поне веднъж правилото", каза Ганев.