В Пловдив ще са нужни педагози, в София и Бургас - IT специалисти
Над 123 хиляди кадри с висше образование ще са нужни на бизнеса през следващите 5 г. Най-търсени ще са учители, лекари, медицински сестри и икономисти. Глад за кадри ще има в IT сферата. Това показа проучването на Агенцията по заетостта за потребностите на бизнеса от работна сила.
(Виж кои ще са най-търсените специалности по области на графиката.)
Най-много ще са свободните места за педагогика - 11 144, като тези кадри ще са нужни във всички области. Нуждата ще е най-осезаема в Пловдив, където са заявени 1542 места. Следват Варна с 892 и Бургас - със 784. В София обаче работодателите са заявили, че в следващите от 3 до 5 г. ще имат нужда само от около 300 педагози.
В здравето общо ще са нужни 18 838 подготвени специалисти
през следващите от 3 до 5 г.
“Това са 15,3% от всички заявени потребности от висшисти”, пресмятат експертите от Агенцията по заетостта.
“Проблемът с липсата на достатъчно кадри ясно се вижда, ако се отчете фактът, че сега много лекари и медицински сестри работят в повече от едно болнично заведение. Не по-различно е положението с персонала, полагащ здравни грижи за хора. Именно последният е и сегментът от системата на здравеопазването, който е най-слаборазвит у нас - грижите за възрастни хора, за деца, за хора с увреждания и болни”, обясняват експертите.
В този сектор най-търсени ще са лекарите - 4843 специалисти. Нуждата от тях ще е най-остра във Варна, Враца и Търговище. В още три области ще има нужда от повече от 1000 подготвени медицински специалисти - Благоевград - 1226, Пазарджик - 1034, и Пловдив - 1030. Нито една позиция не е заявена в Кюстендил, Разград, Сливен и Смолян.
После са “Медицински сестри” - 4300. Всяка трета свободна позиция тук ще е в София. Следват отново Варна и Враца. А
1686 ще са търсените зъболекари
8706 са заявените от бизнеса свободни места за икономисти. През 2021 г. бизнесът е заявил потребност от 5188 икономисти, а през 2020 г. - 8101. Най-много икономисти ще се търсят в София - 1532. Варна заема второто място, но се наблюдава сериозен спад на заявките от работодателите. Сега бизнесът е посочил нужда от 1530 души. А през 2021 г. са били нужни 2005 души. В Пловдив пък ще трябват 1028 икономисти. Работодатели в Габрово, Ловеч, Перник и Разград не са заявили нужда от висшисти със специалност “Икономика” през следващите 3-5 г.
Търсените специалисти от направление “Икономика” и “Администрация и управление” са общо 11,2% от заявените нужди на работодателите от специалисти с висше образование. Това обаче е наполовина по-малко от нуждите през 2021 г. Нужните кадри в администрацията ще бъдат 5090. В четири области те няма да са нужни - Видин, Кюстендил, Плевен и Шумен.
Висшисти в професионално направление “Информатика и компютърни науки” ще са най-търсени от работодателите в София. Свободните места за тях ще са 3165. На второ място е Варна, но с доста по-малко заявени позиции - 1345 души. В Кюстендил, Разград, Сливен, Хасково и Ямбол бизнесът не е предвидил нужда от специалисти с висше образование в това направление.
За завършили “Електротехника, електроника и автоматика” свободни ще са 6830 места, но нито едно в Ловеч, Перник и Ямбол.
В направление “Архитектура” ще са нужни 2043 кадри, а в геодезията - 1294 кадри.
Свободните места за юристи ще са 1274, въпреки че това е най-желаната специалност от кандидат-студентите. В 10 области бизнестът не е заявил нужда от кадри, които са завършили право - Видин, Враца, Добрич, Кърджали, Перник, Плевен, Сливен, София-област, Стара Загора и Шумен.
Машинни инженери ще са нужни в 26 области, работници в администрацията и управлението, икономиката, медицината са посочени от работодателите в 24 области.
Само по 1 област ще е нуждата от висшисти по специалностите “Социология, антропология и науки за културата”, “Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми”, “Инспектор по обществено здраве”, “Теория на изкуствата” и “Национална сигурност”.
Нито един работодател не е посочил, че в следващите 5 г. ще му трябват политолози и служители, завършили “Електрообзавеждане на кораба”, “Корабна радиоелектроника”, “Организация и управление на военните формирования на тактическо ниво” и други професии от област “Военно дело”. “Поради спецификата на тези регулирани специалности бизнесът не проявява интерес”, обясняват от Агенцията по заетостта.