Комисията за защита на потребителите открила множество нелоялни търговски практики в договорите с клиентите
Комисията за защита на потребителите започва проверки на фирмите за бързи кредити в цялата страна, съобщи министърът на икономиката и индустрията Никола Стоянов. Екипи вече посещават на място офисите на тези компании.
През последните месеци комисията извършила предварителен преглед на договорите и счетоводните документи на компаниите, опериращи у нас. Резултатите показали
сериозни нарушения, в това число и неспазване на Закона за потребителския кредит
Заради това, а и след множество сигнали за неясни или объркващи условия в договорите, подвеждаща информация и др. била разпоредена проверката. Компаниите залагали нерегламентирани клаузи в договорите, с които потребителите били обвързвани по начин, който предполагал вземанията от тях да се събират вследствие на нелоялни търговски практики.
Комисията за защита на потребителите трябва сега да отстрани всички подобни практики, за да бъдат правата на клиентите максимално защитени. Ще се цели и постигане на по-добра информираност и гаранции за потребителите на бързи кредити.
В Закона за потребителския кредит от 2014 година на бързите заеми бе наложен таван на годишното оскъпяване от 50%. Това ограничение обаче се заобикаля с допълнителни клаузи, които въвеждат различни такси. Така крайната цена на кредитите, особено ако има забавяне на изплащането им, става значително по-висока от определения таван от 50%.
Бързите кредити отново започнаха да набират популярност, след като по време на пандемията интересът към тях спадна значително.
В края на март 2023 г. бързите кредити са стигнали 4,64 млрд. лв., като за година са се увеличили със 733 млн. лв., показват данните на БНБ. До този вид заеми
прибягват основно домакинствата, които са взели 3,252 млрд. лв.
Парите се ползват за потребление - 3,130 млрд. са изтеглени за покупки на стоки. Има и хора, които са взели бърз кредит за покупка на имот, но сумата е сравнително малка - 32,3 млн. лв., а за година е намаляла с 1,5 млн.
Бизнесът е ползвал бързи кредити за 1,183 млрд. лв.
Предпочитанията са към сравнително по-дългосрочно финансиране въпреки високите лихви. Преобладават кредитите над 5 години, които са 2,072 млрд. лв.
Стастистиката на БНБ показва още, че нараства размерът на необслужваните заеми. За година той се е вдигнал с 10,8% до 319,9 млн. лева.