„Временно примирие, но далеч от края“. Така може да бъде определено решението на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ за приемане на законопроекта за тавана на дълга. Той предвижда таван на дълга да не се прилага до началото на 2025 г. и да се ограничат разходите през финансовите 2024 и 2025 година. Това означава на практика временно премахване на „периода на ограничения“ за тавана на дълга и натискане на бутона за паузата на „бомбата“ или фалита на държавата, пише радио Китай.
Според анализи, отлагането с две години въпроса за тавана на дълга в САЩ всъщност цели да повлияе на президентските избори през 2024 г., така че настоящото споразумение по въпроса има ясна политическа цел. В същото време, очаквано, различията и споровете по този въпрос между републиканци и демократи ще продължат и той ще оказва негативно влияние върху глобалната икономика. На 24 май международната рейтингова агенция „Фич“ понижи перспективата за суверенния кредитен рейтинг на САЩ до „негативна“.
В момента щатският долар заема близо 60% от международните валутни резерви и до 40% от международните разплащания. Той обаче се превръща все повече в средство, което САЩ използват, за да преследват собствени интереси. Още френският президент Шарл дьо Гол заяви, че „използвайки една безполезна хартия, САЩ ограбват ресурсите и труда на други нации“. Освен това Вашингтон използва способността си да говори и да бъде чуван във финансовата област, за да „наказва“ страни, които разглежда като „непокорни“, като например ги изважда от системата SWIFT.