- 50 лв. е глобата за граждани, до 1000 лв. за фирми
- За две години има 1604 нарушения
Карането на електрическите тротинетки в паркове, градини, площади, тротоари и по пешеходни зони в София ще бъде забранено. Няма да се позволява и паркирането им в паркове, детски и спортни площадки, на спирки на градския транспорт, входове на сгради и метрото. Тези промени в наредбата за организацията на движението предлагат общински съветници от ГЕРБ-СДС и “Патриоти за София” в Столичния общински съвет. Причината за новите правила са зачестилите инциденти с пострадали деца и възрастни, както и високата скорост, с която се движат тротинетките.
1604 са нарушенията с електрически тротинетки от 2020 до 2022 година, обясниха от Столичния общински съвет.
Максималната скорост, с която ще е позволено да се движат, ще е 25 км/ч
и ще бъде въведена автоматично чрез софтуера на тротинетките под наем, предвиждат новите правила. Така е и Париж, Виена и Прага. В някои градове като Лондон, Лисабон, Берлин и Копенхаген дори най-високата скорост е по-ниска - 20 км/ч, обясниха от Столичния общински съвет.
В забранените зони за движение водачите на електрическите превозни средства ще могат само да ги бутат.
Столичният общински съвет ще задължи фирмите, даващи електрически тротинетки под наем, да ограничат скоростта до 5 км/ч в местата, където е забранено движението.
“Ние не обявяваме война на тротинетките. Те са екологичен, бърз транспорт. Искаме да сме в крак с времето, но искаме да осигурим безопасна градска среда”, каза председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев. Той заедно с председателя на комисията по транспорт Карлос Контрера и общински съветници представиха новите мерки, които ще се обсъждат един месец, преди да бъдат гласувани от общинарите.
Според Георгиев в София под наем се дават около 2000 тротинетки, а частните са над 8 хил.
За последните обаче няма точна статистика.
За да прекратят безразборното паркиране на тротинетките, от СОС предлагат да има специални зони за тях.
Пред входовете на парковете и покрай площадите ще има обособени места, където може да се оставят. Георгиев припомни, че досега има създадени 200 места, но те се ползват и от велосипедисти.
Фирмите ще имат задължението да си прибират разхвърляните из града тротинетки под наем до 4 часа след като са паркирани нерегламентирано. А при установени нарушения ще плащат глоби.
“Ако си оставите тротинетката на забранено място, операторът ще продължи да ви таксува”, обясни Георгиев.
“Искаме гражданите да могат да подават сигнали в приложението за тротинетки под наем за неправилно паркиране”, каза още председателят на СОС.
Глобата за нарушителите е 50 лева. Санкции ще има и за фирмите, които не са настроили софтуерите си по правилата, и те ще бъдат до 1000 лв.