Единствено вдигане с 12% по швейцарското правило било възможно
Двете нови преизчисления на пенсиите от 1 юли, които предлагат от БСП, са незаконни и ще струват милиарди, а освен това ще оставят и половин милион българи без стотинка увеличение. Това становище обедини служебния кабинет, синдикатите и бизнеса на тристранката във вторник.
Единственото възможно решение за вдигането на пенсиите е по швейцарското правило с 12% от 1 юли. Преди дни обаче икономическият министър Никола Стоянов предупреди, че пенсиите ще бъдат платени за юни, но няма да има пари за индексирането от 1 юли.
Швейцарското правило трябва
да вдигне и минималната пенсия с 56,04 лв. от 1 юли
и тя да стане 523,04 лв. Това ще увеличи и социалните и инвалидните пенсии. Социалната за старост ще е 276, 64 лв., а персоналната - 248,98 лв.
Никой от БСП не уважи заседанието на тристранката, за да защити двете предложения на партията.
Първото предвижда пенсиите, отпуснати до 24 декември 2021 г., да се преизчислят с 1,35 тежест на стажа от 1 юли 2023 г.
Причината е, че след като през декември 2021 г. пенсиите бяха преизчислени с 1,35 тежест на година стаж, в началото на октомври 2022 г. то бе заличено. Тогава 900 хил. пенсии бяха вдигнати с новото модифицирано швейцарско правило, което отчита ръста на осигурителния доход или инфлацията за всяка година, но със стара тежест за стаж. Така се оказа, че пенсии, отпуснати през различни години,
отново са с различни коефициенти за осигурителния стаж -
от 1 до 1,35. Пенсиите, отпуснати след 24 декември 2021 г., са с тежест 1,35.
Сега от БСП твърдят, че искат да възстановят справедливостта със стажа. Объркването обаче бе направено от правителството на Кирил Петков, в което социален министър бе социалистът Георги Гьоков.
От 1 юли пък пенсиите да бъдат преизчислени с осигурителния доход за 2021 г., е второто предложение на социалистите.
Предложенията не отговарят на чл. 119 от Закона за публичните финанси, който
забранява извършването на разходи
или поемането на задължения, освен ако не са предложени от Министерския съвет и одобрени от парламента, предупреди служебният министър Лазар Лазаров. Преизчислението на пенсиите по начина, по който си го представят определени политически сили, не може и не следва да решава проблеми в пенсионната система, каза още той.
С двете преизчисления ще се вдигне дефицитът в Държавното обществено осигуряване до най-малко 11 млрд. лв., предупреди бизнесът. Освен това поне половин милион пенсионери на минимални пенсии ще останат без увеличение, каза зам.-социалният министър Емил Мингов.
“Само първото искане на БСП ще струва допълнителни 1,32 млрд. лв. за преизчислението с коефициент 1,35. Освен това в проекта за бюджет на ДОО за 2023 г. е предвидено увеличение на средствата във фонд “Пенсии” с 3,5 млрд. лв. спрямо 2022 г. Ако се приеме това предложение, размерът на допълнителните средства ще се увеличи на 4,8 млрд. лв. спрямо 2022 г., а дефицитът на фонд “Пенсии” ще е не по-малко от 11 млрд. лв.”, отбелязаха от БСК. Те дадоха за пример, че през последните 10 г. дефицитът на ДОО се е увеличил два пъти - от 4,9 млрд. лв. за 2014 г. на 10,6 млрд. лв. за 2023 г. Изплатените средства от държавния бюджет за субсидии на ДОО за този период са около 60 млрд. лв.
Тези предложения са пагубни за осигурителната система. Ние считаме, че швейцарското правило е добро и класическо решение за вдигане на пенсиите. Аз имам сериозни опасения, че
някоя подобна щуротия може да мине през парламента,
каза Ася Гонева от КНСБ.
Тристранката не прие предложението на червените майчинството да се обвърже с минималната заплата. Тук мотивът беше, че към нея не могат да се пришиват още социални плащания.
Без подкрепа остана и предложението по изключение минималната заплата да се вдигне от 1 юли, като това ще я вдигне до около 850-890 лева. Сега тя е 780 лв.