Ротацията на премиерите Николай Денков и Мария Габриел, от една страна, е определяна като национално отговорна и единствено възможна, а от друга - че е краят на ПП и ГЕРБ
Нетрадиционното решение за правителство със сменящи се премиери от ПП-ДБ, а след 9 месеца - от ГЕРБ, разтърси и двете формации.
“Даваме им всичко, не получаваме нищо. Защо го прави Бойко?”, питаха се негови симпатизанти. В “Промяната” валяха извинения и обяснения. А хората на “Демократична България” си припомняха горчивия опит на “Реформаторския блок”.
Кротко бе преодолян шокът първо в ГЕРБ. Още в понеделник Борисов публично обясни, че е готов на всичко, за да има правителство.
Преди това обаче е имало разяснения не за пред медиите, а че играта на ГЕРБ е дългосрочна и не се ограничава до предстоящите 18 месеца, а се гради положително бъдеще за партията. И още от вторник сутринта дори първоначални противници на съюза замълчаха. Само Делян Добрев се извини за прогнозата си от 9 май, че ще има премиер от ГЕРБ.
За по-сигурно в Пловдив, след като спечели футболната купа на ветераните, Борисов пак защити съюза с ПП-ДБ.
Отговорно поведение на диаметрално противоположни като омраза партии и в същото време 100% еднакви програми, описа Борисов отношенията си с Кирил Петков и Христо Иванов.
Не е коалиция, разбира се. Ако е коалиция, ще сме аз и той министри, отсече лидерът на ГЕРБ и обясни, че споразумението, което ще сключат първите две политически сили, ще се случи “пред очите на народа”.
Евала на тези момчета, че правят това, което правим и ние, поздрави Борисов лидерите на ПП-ДБ. Посъветва ги и да не четат новини, преди да са се разбрали за общия кабинет, защото тези, които говорели против общото управление, искали шести избори, сриване на политическата система и да вкарат страната в катастрофа.
Няма да ни мине, ние няма да се заобичаме, зарече се обаче Борисов
в Пловдив и даде да се разбере, че не са заровили напълно томахавките с “Промяната”.
Доста по-трудно преживяха “съглашателството” в “Продължаваме промяната”. Въпреки че реално националният съвет на ПП бе единственият, който предварително бе уведомен от лидера си за кабинета на Николай Денков и Мария Габриел.
Още късно вечерта в понеделник водещи фигури на ПП като Настимир Ананиев опитаха да успокоят обстановката. Като едва ли не обясниха, че ПП само печели от сделката, а ГЕРБ са осъзнали, че са притиснати до стената.
Очевидно тези обяснения не вързаха. Сутринта във вторник емблематична фигура за “Промяната” като Николай Събев - собственик на “Еконт”, бивш сериозен спонсор на ПП и бивш министър на транспорта на Кирил Петков, написа: Моля всички, които ме последваха, за да направим България по-добро място, като Променим системата политически, да приемат моите извинения.
Не се справих. Реших, че са назрели условията и хората имат нужда от промяна. Извинете ме.
Подведох ви, емоционално написа във фейсбук Събев. Няма и час по-късно съпредседателят на ПП Кирил Петков опита да успокои всички. Като в прочувствен пост във фейсбук, споделен първо от Лена Бориславова и баща му Петко, призна, че сам той мразел политиците, които не си изпълняват обещанията.
Този формат не е коалиция, напротив - той е създаден именно защото не можем да направим коалиция с ГЕРБ.
Коалицията щеше да е много по-лесна, ако си имахме доверие,
но ние си нямаме И защото си нямаме, трябва да влезем в тази сложна конструкция на смяна на министър-председател след 9 месеца. Така че е важно да се каже, че ротационният модел се прилага, когато две политически сили си нямат доверие, но не могат и да излъчат правителство без гласовете на двете, обясни Петков. Той гарантира, че след 9 месеца от “Промяната” ще си спазят договорката и ще подкрепят Мария Габриел начело на правителството, за да има поне 18 месеца управление - минималния срок за Шенген, еврозоната, работа по плана за възстановяване и отпушване на всички инфраструктурни проекти.
Мария Габриел беше ключът, за да може този модел да бъде конструиран
Тя е човек, който има безспорни качества и компетенция в Брюксел, категоричен бе Петков. И допълни: “Също вярвам точно и защото не е била в България толкова години, я прави различна от другите политически фигури, за да бъде тя важна сглобка на този ротационен механизъм, без да изневеряваме на нашите вярвания и истинска борба с корупцията.”
“Продължаваме промяната” ще имат всички министри в правителството освен Габриел, стана ясно от обясненията на лидерите. Дори когато след 9 месеца тя стане министър-председател, съставът на правителството няма да бъде променян.
Този модел бил съгласуван между Брюксел и София в две посоки. Първата е Кирил Петков и Асен Василев да приемат Мария Габриел като втори човек след премиера Николай Денков. Тя ще е вицепремиер и министър на външните работи, докато академикът ръководи в първите 9 месеца. А Борисов се е съгласил да поеме без възражения министрите на “Промяната” от първия проектокабинет на Денков в този мандат.
Министрите остават същите, обяви Петков, но допусна една или две промени.
Друг човек от ГЕРБ в никакъв случай, но ще има една, две промени - на базата на лични. Няма да съм министър, Асен Василев ще е министър на финансите, обясни Петков. Той лично много държал на проф. Тодор Тагарев за министър на отбраната. Тагарев обаче май по-скоро е към квотата на ДБ, а хората на Христо Иванов засега отказват каквото и да било обвързване с правителството освен нужните за подкрепата му гласове.
Със сигурност от първоначалния проектокабинет отпада Ирена Димитрова, която бе предложена за външен министър, защото този пост ще е за Габриел. Кой ще бъде обаче външен министър, когато след 9 месеца тя седне в премиерския стол, към момента не е ясно. Възможно е Габриел да съвместява премиерстването с Външно, както например правеше Марин Райков.
Знае се обаче, че акад. Денков най-вероятно ще е само вицепремиер във вторите 9 месеца на кабинета. Междувременно той прозвънявал всеки един от проектоминистрите, за да препотвърди отново участието им, разказаха запознати.
В състава на кабинета вероятно ще има и други промени освен външния министър, обясни и Атанас Атанасов. ДБ от няколко дни настояват за експертен кабинет и запазват мълчание за окончателната си позиция по постигнатата между ПП и ГЕРБ договорка.
Официално съставът се очаква да бъде обявен, когато Денков получи проучвателния мандат от президента Румен Радев. Вероятно в петък.
А още за следващата седмица насрочи отчета на министрите си служебният премиер Гълъб Донев.
“Не се наемам да прогнозирам до какво ще доведе поредното преобръщане в отношенията между първите и вторите политически сили. В битието си на премиер ще кажа, че в началото на мандата не е добре да се мисли за оставката, а за работата, която ще се свърши преди нея, когато и да е тя”, коментира вчера той по повод кабинета “Денков/Габриел”.
“Най-големият ни успех трудно може да се отчете в документи. Управлявахме в режим на нормалност, предвидимост, което на моменти може да изглежда скучно, но от друга страна, забавлението, което предлага играта на въртележка, върви с отношението, че е възможно да загубиш равновесие и внимание за детайлите. Същото е и за политическата въртележка. Да се надяваме, че участниците ще имат стабилен вестибуларен апарат”, каза още Донев.