Българските общини участват в капитала на 580 фирми с активи за над 7 млрд. лв., в които са заети 36 700 служители. Това съобщи Институтът за пазарна икономика (ИПИ) в доклад към изготвената с европейско финансиране база данни на общинските предприятия и търговски дружества.
Отделно общините
имат и 260 предприятия, в които работят около 14 400.
В търговските дружества далеч не навсякъде притежават мажоритарни дялове. Те са акционери с около една трета до 49% например във всички ВиК оператори. Имат и малки дялове в банки, газоразпределителни дружества, стокови борси и футболни отбори. Но все пак основният предмет на дейност е в сферата на здравеопазването, ВиК услугите, транспорта, енергетиката и осигуряването на чистотата.
От базата данни излиза, че през 2021 г. - последната, за която има информация, финансовият резултат на всички търговски дружества, в които общините имат участие, е положителен -
печалбата е 304,7 млн. лв.
Само че тя е разпределена доста неравномерно - има и много фирми със загуби. Повече от половината транспортни фирми с общинско участие например са на минус. Малко по-добро е положението със здравните заведения, но далеч не с всички, а сред ВиК операторите само единици имат добри финансови резултати. Общините обаче няма как да се възползват от това, защото там са предимно миноритарни акционери.
През 2021 г. 580-те фирми с общинско участие в капитала
са намалили драстично загубите,
сочат данните. Просрочените им задължения, които са били общо за 469,4 млн. лв. през 2020 г., намаляват на 189,1 млн. лв. Рекордьор по дългове е пловдивската МБАЛ “Св. Мина” - през 2021 г. е натрупала 27,3 млн. лв.
Инфлацията, естествено, е увеличила разходите на тези фирми за персонал - от 810 млн. лв. през 2020 г. на 966,5 млн. през 2021 г.
Общинските предприятия, които са създадени по Закона за общинската собственост и са изцяло притежавани от местните власти, обаче имат коренно противоположни финансови резултати, личи от данните.
Техните разходи се покриват почти от субсидията, която през 2020 г. е била общо 211 млн. лв. През същата година те са
похарчили 215 млн. лева, а приходите от услуги са само 52 млн. лева
На следващата година съотношението е било същото с разликата, че заради инфлацията цифрите са по-големи - субсидията е била вече 240 млн. лв., разходите за дейността - 254 млн. лв., а приходите от услуги - 62 млн. лв.
Най-печеливши сред общинските предприятия се оказват горските, там, където ги има - почти всички са с високи финансови резултати и с много приходи от собствена дейност. Другите, които имат видимо добри финансови резултати, са предприятията, стопанисващи общинските пазари. Все пак
рекордьор по приходи е пловдивското “Паркиране и репатриране”
- за 2021 г. има 5,7 млн. лв. от услуги, но при малко над 3 млн. лв. субсидия от общинския бюджет.
Най-ниски и много често нулеви са приходите на общинските предприятия за културен отдих.