Министрите в първоначално предложения кабинет на акад. Николай Денков вероятно ще останат същите. Това потвърди и съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков в изявлението, публикувано с пост от Лена Бориславова във фейсбук.
Още в понеделник, когато обяви, че с Мария Габриел ще са премиери на ротационен принцип за период от 9 месеца всеки, Денков описа по-скоро като изключение смяната на някои от имената в първия предложен от ПП и ДБ вариант за кабинет. Но не изключи все пак да има и такава.
"Важно е да се отбележи, че смяната на министър-председател ще е факт, но министрите остават същите. Този модел на управление, когато има невъзможност две партии да са в коалиция, но и невъзможност да се направи кабинет без общо гласуване в парламента, е единственият възможен", обясни пък днес Кирил Петков. И допълни, че е важно "да имаме правителство с министри, които ще работят за България без да крадат и да можем да изпълним много от нашите надежди за промяна". Аз дълбоко вярвам, че е възможно с формата за управление, който сме представили, допълва Петков.
"24 часа" припомня какъв бе първоначалният състав на кабинета "Денков":
Министър на финансите - Асен Василев, който е съпредседател на ПП и заемаше поста в първото служебно правителство на Стефан Янев и редовното на Кирил Петков.
Министър на вътрешните работи - Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд, адвокат по наказателно право, бил е заместник-министър на вътрешните работи (2014 г.)..
Министър на правосъдието - Милен Матеев, бивш депутат от ПП и председател на комисията по правни въпроси на парламента в предишния мандат.
Министър на енергетиката - Радослав Рибарски, който е депутат от ПП.
Министър на регионалното развитие и благоустройството - Андрей Цеков, бивш зам.-министър във ведомството и депутат от ПП.
Министър на външните работи - Ирена Димитрова, бивш зам.-министър.
Министър на иновациите - Даниел Лорер, който заемаше поста и в правителството на Кирил Петков. Лорер е сочен за третия "силен" в "Продължаваме промяната" след Кирил Петков и Асен Василев.
Министър на здравеопазването - д-р Христо Хинков, дългогодишен директор на Националния център по обществено здраве и анализи.
Министър на транспорта - Георги Гвоздейков, бивш депутат от ПП и директор на дружеството за въздушни линейки "Хели Мед Сървиз", което бе закрито.
Министър на образованието и науката - проф. Генка Петрова, бивш зам.-министър.
Министър на отбраната - Тодор Тагарев, който заемаше поста в едно от служебните правителства, назначени от президента Росен Плевнелиев и трябваше да стане министър в правителството на Кирил Петков, след като бе махнат Стефан Янев.
Министър на труда и социалната политика - Иван Кръстев, бивш заместник.
Министерство на икономиката - Юлиан Войнов, финансист и икономически анализатор, преподавател в Стопанската академия в Свищов.
Министър на електронното управление - Александър Йоловски, бивш зам.-министър.
Министър на земеделието - Христо Даскалов, бивш шеф на Българската агенция по безопасност на храните.
Министър на околната среда и водите - Юлиан Попов, който вече веднъж бе служебен министър в това ведомство.
Министър на туризма - Гергана Кабаиванова - експерт в селския и гастрономическия туризъм, инициатор на първите фермерски пазари в големите градове на страната, управител на Фондация „Локалфууд.бг“, чиято мисия е да подкрепя опазването на националното гастрономическо наследство. Завършила е магистратура по специалностите “Технология на растителните масла и козметичните продукти” и „Технология на тютюна“ към Университета по хранителни технологии в Пловдив. Има дългогодишен опит като маркетинг мениджър на няколко козметични компании и мол в Пловдив.
Министър на културата - Яна Генова . Завършила е „Културология“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Работила е за международни организации и програми за подкрепа на преводната литература и качественото книгоиздаване, предимно в страните от Източна Европа и Балканите. Управлява неправителствената организация за култура и литература „Следваща страница“ от 2001 г., а през 2016 г. основава Къщата за литература и превод в София и първата в България устойчива международна резидентска програма за писатели и литератури преводачи от български език. Старши експерт и оценител в програмите за култура на Европейския съюз.
Министър на спорта - Димитър Илиев, автомобилен състезател, който в кабинета на Кирил Петков бе сложен начело на агенцията за безопасност на пътищата.