Още на 13 май вицепрезидентът Йотова заговори за втори мандат, но с премиер Габриел - сега ПП-ДБ и ГЕРБ вървят към румънския вариант
Ако днес в 15 часа камерите и фоторепортерите покажат Мария Габриел и Николай Денков да стоят един до друг пред президента Румен Радев, значи изпълнителната власт в България придобива съвършено нова форма.
Двама премиери на ротационен принцип са се родили от петък до неделя след много, много совалки, нервни разговори и обещание за джентълменско поведение.
Основите са били поставени на онази обвита в тайнственост близо двучасова лидерска среща в кабинета на председателя на НС в петък между Мария Габриел, Бойко Борисов, Кирил Петков, Асен Василев, Христо Иванов, Атанас Атанасов, Владислав Панев и Николай Денков. А след края ѝ всички те запазиха мълчание. Необичайно за подобна българска компания, в която винаги се намира “предател”.
Уговорката между ПП, ДБ и ГЕРБ е била пълно мълчание до понеделник. В “Капитал” в късния неделен следобед обаче се появи новина за правителство с премиери на ротационен принцип.
Така се очаква Мария Габриел да върне в понеделник на президента Радев празна папката
на първия мандат. А кабинет да бъде избран с втория. Габриел и акад. Николай Денков вече пишат проект за съвместно управление в точки.
Договорената схема предвижда Денков да е първо министър-председател, Габриел - вице и външен министър. Двамата подреждат заедно министерските позиции, без политици.
За двете парламентарни групи ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ вторият мандат ще бъде национален и ще се използва за излъчване на стабилно правителство, около което да се формира конституционно мнозинство.
Позициите на премиер и вицепремиер ще се изпълняват на ротационен принцип за последователни периоди от по 6 месеца.
В края на всеки от тези периоди премиерът ще подава оставката на кабинета, депутатите от ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ще я гласуват и ще подкрепят за следващ министър-председател номинацията на другата парламентарна група, а досегашният министър-председател ще става вице.
По подобна “джентълменска” схема за ротация двете формации се разбраха за избора на Росен Желязков за председател на НС. След 3 месеца на поста - в средата на юли, той трябва да бъде сменен от Никола Минчев от ПП. Затова и изборът на премиер щял да се обвърже с ротацията между Желязков и Минчев.
Още на 13 май вицепрезидентът Илияна Йотова заговори над врящия казан с ягодово сладко в Кричим за подобна възможност - кабинет при втория мандат на ПП-ДБ, но с премиер Габриел.
С днешна дата това изглежда логично, след като тя
се отказа от своя пост на еврокомисар прекалено бързо
Очевидно Габриел е получила уверения, че не го прави без голяма лична жертва. А източници от Брюксел допълват пред “24 часа”, че Еврокомисията, която също има интерес от редовно правителство у нас, също е дало гаранции на Габриел, че тя все пак ще е премиер.
Подобен модел на ротационни премиери работи от известно време в съседна Румъния. Различното там е, че местата си разменят представители от управляващата коалиция. Как ще действа той у нас, тепърва ще се види.
От ГЕРБ в неделя продължиха да пускат през целия ден различни говорители, които говореха различни неща, включително какво ще е разпределението на министерските места при кабинет на ГЕРБ с подкрепата на ДПС и ИТН.
Очевидно Любен Дилов седна неподготвен при Светослав Иванов и Би Ти Ви минути след новината на “Капитал” за премиерите на ротационен принцип, защото се усъмни да е истина. “Ротационен премиер е нещо като дете с шизофрения между русалка и кентавър”, описа цветисто Дилов ситуацията.
“Темата за ротация е една от нестандартните, от които сякаш имаме нужда, за да излезем от омагьосания кръг. Дали това е възможен вариант, ще се разбере”, коментира обаче малко по-късно шефът на НС Росен Желязков. “Аз съм сигурен, че се обсъждат всички варианти, като не съм чул някоя от партиите да е изневерила на някои от предварително дадените си заявки “червени линии” за това с кой мандат, по какъв начин не би могла или кой би могъл да бъде премиер”, каза той в предаването “На фокус”.
Възможната схема за ротационен премиер описа шефът на катедрата по конституционно право в СУ проф. Пламен Киров, според когото няма пречка за това. (Виж коментара му долу.)
От “Промяната” в неделя се чу, че сред иначе експертното правителство има техен пробив - Асен Василев ще бъде финансов министър и вероятно вицепремиер.
По темата дали да има политически лица в правителството обаче май има напрежение между ПП и ДБ, защото през уикенда представители и на трите партии от малкия коалиционен партньор развиха тезата за експертен кабинет при втория мандат.
“Възможно е Денков да предложи друг кабинет. “Да, България” имаме решение на Националния съвет за правителство с експертен характер, защото в тази сложна обстановка политическо правителство не е добър вариант”, каза Ивайло Мирчев пред БНТ.
За експертна управленска формула през втория мандат се обявиха и от ДСБ с решение на Изпълнителния съвет.
Промени в състава на проектокабинета “Денков” със сигурност ще има, обяви съпредседателят на ДБ Владислав Панев, което предизвика остра реакция от Лена Бориславова. “Не знам господин Панев откъде разполага с тази информация. На този етап има пълно доверие, гласувано на акад. Денков, така че той да излъчи кабинет, който може да се справи с всички тези задачи в тази ужасно сложна ситуация. Разбира се, ние не сме слепи, кабинета го представихме преди повече от три седмици, така че ще отчетем всякакви нови обстоятелства, ще говорим отново, аз съм сигурна, че той ще преразгледа всяко едно решение”, заяви Бориславова пред БНР.
Проф. Киров: Няма пречка - Денков с втори мандат, после подава оставка, мандатът отива пак при ГЕРБ
Преди две седмици се пошегувах, че след като имаме председател на парламента на ротационен принцип, то няма пречка да имаме и премиер на същия принцип. Явно са се вслушали в съвета ми, коментира пред “24 часа” шефът на Катедрата по конституционно право в СУ проф. Пламен Киров.
Той обясни, че когато премиерът подаде оставка, оставка подават всички министри. Тогава се задвижва отново цялата процедура по връчването на мандатите. Ако сега бъде избран академик Николай Денков с втория мандат, то след подаване на оставката му мандатът ще бъде връчен на първата политическа сила.
Няма пречка нейният кандадат, ако това е Мария Габриел, да предложи същите министри.
Въпросът е каква програма ще осъществява този премиер - Денков или Габриел, когато застане на парламентарната трибуна и я прочете, допълни той.
Друг важен въпрос бил, че не е ясно кой ще е политическата опозиция. Дали ще е “Възраждане” с БСП, или и ИТН и ДПС ще се включат към опозицията.