Общината запази пълна палитрата от културни институции - и симфоничния оркестър, и фестивала “Зимни музикални вечери”
Наградата “Културен чек” е една от най-новите форми за признание и подкрепа на талантливите и усърдни млади хора в община Пазарджик.
Тя е част от програмата “Граждански импулс” и се връчва на ученици, които имат успехи в различни области на образованието и са се представили отлично в олимпиади и състезания по съответните предмети.
В навечерието на празника на града и Деня на светите братя Кирил и Методий
кметът Тодор Попов връчи грамоти и “Културен чек”
на ученици с ярки постижения.
Вие заслужавате моето уважение и уважението от името на цялата местна общност. Затова, че сте се представили отлично в различни състезания и сте завоювали призови места. Това е атестат за вас като млади хора, атестат е и за вашите преподаватели, и за родителите ви.
Вашите успехи трябва да ви мотивират да продължавате по същия начин, каза Тодор Попов.
Пред младите хора той говори за това, че моторите в обществото са лидерите, и сравни живота с влакова композиция, която се тегли от локомотивите – от тези, които имат експертиза за съответната сфера, включително управлението.
Много е важна и амбицията, защото амбициозният човек успява. И последователността във всичко също е важна. Освен това: бъдете позитивни! Позитивният човек е обладан от добри мисли,
никога не бъдете завистливи и злобни
Не завиждайте на успелите, старайте се да бъдете като тях! Трябва да се уважава успехът на другия човек. Зад всеки успех стоят труд, усилия, безсънни нощи, напрежение... Затова трябва да се цени.
Уважавайте своите учители и родители! Те ви мислят доброто. Ценете приятелите си! Занимавайте се с това, което ви харесва, и никога не се предавайте! Не може да имаме пораженческо мислене. Винаги има решение! Животът обича победителите!
Така Тодор Попов посъветва и насърчи отличените младежи по програмата на община Пазарджик на церемонията.
Всяка година се награждават най-изявените учители, училищни директори и творци в сферата на образованието и културата по повод 24 май – Деня на светите братя, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Наградите “Св. св. Кирил и Методий" за ярки и значими постижения в областта на изкуството и културата са в разделите литература, музика/танц, приложно/изобразително изкуство, театър, журналистика и фотография. Те се присъждат за значителен принос и висок професионализъм при създаване на художествени творби в посочените области за предходната календарна година.
Присъжда се и една награда за цялостен принос в развитието на културата в общината
Предложения се правят от името на културните институти, творчески групи, дружества, формации, неправителствени организации, импресарски звена и др.
Отличието “Учител на годината” се присъжда за постижения в педагогическата практика с деца от предучилищна възраст, за начален етап на основната образователна степен, за прогимназиален етап на основното образование, за гимназиален етап и за постижения в гражданското образование и възпитание на децата и учениците, както и за значими техни изяви в сферата на науката и изкуството.
Отличието “Директор на годината” се връчва в областите: детско заведение, начално или помощно училище, основно училище и средно училище или гимназия.
Право да излъчват свои номинации имат Регионалното управление на образованието, общинската структура на Съюза на работодателите в системата на народната просвета, учителските синдикати, общинската администрация.
Тържествената церемония по връчване на отличията тази година ще се проведе на 23 май в Драматично-кукления театър “Константин Величков”.
Културните институции са основен приоритет за кмета Тодор Попов и за неговия екип през последното десетилетие. С богат сезон може да се похвали театърът, който е един от водещите в страната.
Особена гордост за общинското ръководство е фактът, че Пазарджик е сред малкото общини, запазили пълна палитра от културни институции. Няма друга община от този мащаб, която може да се похвали със симфоничен оркестър и фестивал като “Зимни музикални вечери”, който се провежда без прекъсване вече почти половин век.
Свое място в културния облик на града заема и Регионалният исторически музей, който миналата година спечели проект с финансиране от Норвегия, Исландия и Лихтенщайн за реновиране на зала “Археология” и експониране на едни от най-ценните и интересни археологически артефакти от фонда на музея.
Вече 11 г. общината организира фестивала “Арт идея – арт алея”,
който предлага на публиката различни артистични събития. С интерес от жители и гости на Пазарджик се посреща и музикалният конкурс “Ноти по ноти”, който се организира и провежда в Младежкия дом.
Общината се гордее и с ансамбъла за народни песни и танци “Пазарджик”, който повече от 15 години връчва годишната награда “Сладкопойна чучулига” на изтъкнати творци и колективи от Пазарджишкия регион.
Така ансамбълът се утвърждава като средище за съхраняване и популяризиране на огромното песенно и танцово богатство на своя край.