- Променя се цялата ситуация - въпросът е кой ще вземе инициативата, каза политическият анализатор Кристиян Шкварек
- Служебните кабинети нямат инструменти и мандат да провежда реформи, заяви политологът Калоян Велчев
- Върхушката на съдебната система е превзета от политическо влияние, твърди политическият коментатор Слави Василев
За трусовете в прокуратурата и продължаващите опити за правителството. В студиото "Референдум" по БНТ коментираха юристи и политолози. Сред тях бе политическият анализатор Кристиян Шкварек, според когото сегашната ситуация е като бомбата в българското политическо пространство. Вариант за правителство с втория мандат ще бъде обяснен трудно, след като е бил отхвърлен от първия път, каза още той. Според него казусът с Иван Гешев има структуроопределящо значение за цялата ситуация.
С това, което се случи, се променя цялата ситуация. Въпросът е кой ще вземе инициативата. За първи път се обади Христо Иванов откакто са минали изборите, преди това беше тотално пасивен. Това е индикация.
По думите му един от големите проблеми в България е, че ба всеки 20-30 години се изчегъртваме всичко до основи.
Не вярвам, че това решение ще дойде от политиците, а по-скоро от вековни институции. Това е неприятната консервативна теза, че нещата не стават за един ден, каза още той.
Политологът Калоян Велчев от своя страна заяви, че все още първият мандат е в действие и не се знае дали ще бъде реализиран. И се съгласи, че казусът с Иван Гешев променя изцяло динамиката на съставяне на правителство. Но то доказва колко е необходим редовен кабинет.
Нормалните европейски демокрации не се управляват от служебни кабинети, защото те са ситуация на криза. Те нямат инструменти и мандат да провежда реформи, уточни Калоян Велчев. И допълни, че България има нужда от хора, които осъзнават тежестта на позициите, които заемат.
Политическият коментатор Слави Василев застъпи тезата, че наличието на редовно правителство "няма да промени обстоятелство, че върхушката на съдебната система е превзета от политическо влияние". Според него разрешаването на вътрешнополитическия въпрос не минава през това да има кабинет или мнозинство, а съдебната система да работи безпристрастно, без влиянието на политици.
33 години има тежко влияние в съдебната система и не знам какво ни трябва повече от 3 тези три дни, за да го видим, каза още той.
В политологията има следното правило - когато професионалните колегии и съсловия в съдебната система се самоуправляват, и няма политически квоти, който да следи кариерното развитие на магистратите, се предполага, че политическото влияние ще е по-малко, обясни Василев.