На дребно обаче голямо намаление не се отчита, а надценки до рафта пак минават над 100%
Цените на едро на основните храни вече са на нивото от началото на годината, което означава, че са изтрили поскъпването си за петте месеца. Индексът на тържищните цени, с който те се измерват, е паднал през миналата седмица с 1,47 на сто до 2,316 пункта, а през първите дни на март бе стигнал 2,480 пункта.
От наблюдаваните 20 стоки половината са поевтинели. Най-голям спад има в цените на яйцата, брашното, прясното мляко, кашкавала, сиренето. При доматите спадът е до 3,83 лева за килограм на едро, на дребно са 4,08 лв. Краставиците поевтиняват до 3,84 лв. в магазините.
При плодовете има равенство - колкото поевтиняват, толкова и поскъпват. Най-голям спад има при вносните ягоди, а най-много се е вдигнала цената на ябълките. По същото време на 2022 година обаче всички плодове са били по-евтини спрямо сега. Най-голяма е разликата при ягодите, бананите и лимоните, чиито цени в момента са по-високи с между 17 и 30%.
Храните продължават да поевтиняват и през май, при това за трета поредна седмица, посочват от комисията по стоковите борси. Така за този период цените им са паднали с 4,12 на сто. През тази година няма и помен от ударното увеличение от 2022 г., когато само в два месеца е било регистрирано намаление на едро. Най-голямо месечно повишение е отчетено през миналия март - с близо 7 на сто.
Продължава обаче да има големи различия в цените в регионите. Например кравето сирене на едро в София е средно от 5,50 до 18,20 лв., докато в Пловдив цената му е от 11 до 18,20 лв.
При кашкавала разликата е 10,65 лева, но в полза на Пловдив. В Силистра е най-скъпата кайма - 11,32 лв. на едро. Най-евтино яйцата се продават в Плевен - по 30 ст,
И въпреки поевтиняването на едро при цените на дребно се наблюдава задържане. Разликата между складовете и нивата от магазините, на които купуват хората, продължава да варира в много широки граници - между 14 и 117 на сто.
При повечето хранителни продукти, включени в сайта на правителството за съпоставка на цените на едро и дребно от малката потребителска кошница, разликите средно са 55 на сто. Това е причината служебното правителство да пусне за обществено обсъждане закон, с който надценката на основни храни да се ограничава до 10%.