Докато изпращаха Ани и Явор, родители на загинали искат промени в Наказателния кодекс - причинена смърт на пътя да се приема като умишлено убийство
Две черни шествия от ридаещи, но и трудно сдържащи гнева си хора, белязаха неделния ден. Докато приятели, съученици, близки и роднини се сбогуваха с Ани и Явор на Централните софийски гробища, на площада пред Народното събрание родители на други убити при катастрофи младежи мълчаливо стискаха потретите на мъртвите си деца.
Още преди 10,30 часа стотици хора бяха изпълнили площадката и пространството около ритуалната зала на Централните софийски гробища. Голяма част от тях бяха на възрастта на Ани Малчева и Явор Стоянов - около 20-годишни. Оттам множеството се отправи към храма. Мнозина останаха отвън, защото
църквата не
можеше да
побере всички
Служители на гробището признаха, че от години не са виждали толкова много хора на погребение.
Двата ковчега бяха откарани към храма с една катафалка. Имената им - Явор Стоянов и Анна Мария Малчева, бяха написани на един кръст. Хората почти не продумваха.
24-годишното момиче и 22-годишното момче бяха убити от колата на 18-годишния Адриан Антонов на бул. “Сливница” в нощта срещу понеделник. Именно тяхната смърт предизвика поредица от протести в София, които в неделя прераснаха в национален.
Час след началото на опелото родители и близки на други, убити от безразсъдни, дрогирани или пияни шофьори, си обещаха да блокират ключови пътища всяка седмица, докато парламентът не приеме причиняването на смърт на пътя да стане умишлено престъпление.
Още другата неделя те обмислят да затворят движението по важни пътища в 7 населени места. Ако и тогава не бъдат чути, започват гражданско неподчинение.
Почернените родители и хора, съпричастни с мъката им, блокираха Орлов мост в 12,30 часа. На кръстовището бяха пресрещнати от близък на родителите на Ани и Явор. Мъжът благодари от тяхно име. Той обясни, че самите те не могат да се присъединят към протеста, защото все още са на гробищата, а и нямат сили да се включат. Увери хората, че съвсем скоро във фейсбук ще бъде създадена специална страница, посветена на двамата влюбени.
“Ние най-добре разбираме какво им е. Нека събират сили, защото отсега започва най-трудното за тях”, отговори мъж с насълзени очи, който носеше снимка на 20-годишния си загинал син.
Самият протест беше под надслов “Стига търпимост. Бездействието убива децата ни”. Проливният дъжд, който се изсипваше над София, явно беше възпрял много от хората, защото на площада бяха дошли по-малко от очакваното хилядно множество.
Първия час родителите на убитите младежи вземаха микрофона, за да разкажат за катастрофата, отнела децата им, и за убиеца, който я е причинил. Повечето
истории бяха като
под индиго -
убиецът
имал десетки
актове
преди катастрофата, сега е на свобода, получил е три или пет години условно, отново кара кола.
Баба, чийто внук е загинал в катастрофа край Лясковец, сподели пред множеството, че шофьорът, убил, момчето ѝ, продължава да кара кола и дори преди 20 дни е получил само в един ден 3 акта. Водачът имал 87 акта преди катастрофата. На първа инстанция
е наказан с 3 г.
условно
Майка, загубила сина си, разказа, че детето ѝ било помляно от пиян и дрогиран шофьор.
“Родителите на Ани и Явор днес не погребват само децата си, а и сърцата и душите си. Болката не отшумява - тя е като клечка кибрит, при всеки случай се връща отново и отново. Няма по-страшна присъда от нашата - да погребеш децата си”, каза жената. При всяка от историите другите родители ридаеха. Те повечето се познаваха и подкрепяха.
“За живите деца го правим, нашите вече са в гроба”, проплака една от майките.
На протеста бяха семействата на Васко, Георги и Светли - трима млади мъже, убити край с. Български извор през 2020 г. На втора инстанция шофьорът получава 4 години затвор, защото признава вината си.
На площада дойдоха и майките на 16-годишния Тодор Бараков и 17-годишния Виктор Василев. Двете момчета са убити през ноември 2020 г. край пловдивското с. Кадиево. Шофьорът, който се забива с бясна скорост в колата, в която пътуват учениците, получава 5 г. затвор.
Иван Спасов, който е организатор на протеста, съобщи, че исканията им са свързани с
незабавни
промени в
Наказателния
кодекс
и Закона за движение по пътищата. Причинена смърт при катастрофа да бъде гледа като умишлено убийство.
“Нашата цел е нула убийци на пътя и нула жертви. Това настояваме да се възприеме като принцип и цел от държавата и обществото”, обявиха организаторите.
Те искат още ограничения за младите шофьори, завишени санкции, криминализиране на шофиране с над 50 км/ч в града, без книжка и на отказа да се даде кръвна проба.
От Орлов мост протестът се отправи към сградата на вътрешното министерство, където също имаше едноминутно мълчание. Исканията към МВР са пълна мобилизация на техния личен състав и техника за контрол на движението и скоростта. Близките настояват още за организиране на система, която да обединява всички камери за наблюдение на трафика, за толтаксите и т.н., така че да има строг контрол и бързо налагане на санкции. Тази седмица правната комисия ще гледа промени, свързани с наказанията при катастрофи.