Вдъхновен от американския президент Бил Клинтън, който дойде, за да помогне на България със собствената си фондация Clinton Global Initiative (CGI), Кирил Домусчиев създава своя собствена организация. “Домусчиев импакт” също ще вдъхновява и инвестира в глобални инициативи за промяна.
Платформата ще работи в сътрудничество с тази на Клинтън, обяви бизнесменът по време на срещата на CGI, на която беше домакин в НДК. Инициативата е шанс за България и бизнес лидерите в страната да бъдат част от търсенето на важните решения на глобални проблеми като продоволствената сигурност, образованието и изменението на климата. Затова на срещата бяха поканени ръководители на водещи компании у нас, които да споделят своя опит.
Президентите на България Петър Стоянов (1997-2002), който пръв посрещна Бил Клинтън преди 24 години, както и Росен Плевнелиев (2012-2017) също присъстваха на срещата. Сред гостите бяха и български студенти.
Един от тях ще замине с Кирил Домусчиев за Ню Йорк през септември, когато ще се проведе среща на CGI. Там ще бъдат обявени и първите ангажименти, които “Домусчиев импакт” ще поеме като каузи. Отделно бизнесменът
ще подпомогне и 10 студенти да отидат в университета на CGI,
където да съберат впечатления и опит от експерти в областта на бизнеса, технологиите и социалната сфера.
“Изправени сме пред предизвикателството да преминем през конфликти, които доведоха света до липса на енергия и продоволствена сигурност. Затова като лидери трябва да се обединим, за да изградим следващото поколение. Президентът Клинтън познава силата на иновациите, които променят света”, заяви Домусчиев.
И подчерта колко много е допринесла дейността на CGI - само през миналата година си е поставила над 140 цели, които ще създадат над 1,6 млн. работни места, ще осигурят грижа за 12,8 млн. души, ще подготвят 27 хил. медицински лица, които да помагат, и ще предотвратят 3,5 млн. тона въглеродни емисии.
Основната философия на фондацията е, че
всички хора трябва да имат шанс за успех
и че когато работим заедно, можем да постигнем много повече.
Важно е хората навсякъде да осъзнаят, че ще бъдат засегнати от проблемите, дори и те да не случват в собствената им страна, подчерта Клинтън. И даде за пример конфликта между Русия и Украйна, които произвеждат 30% от пшеницата в света. Аржентина пък има най-богатата почва на планетата и ако тя бъде опазена, това ще се отрази на производството на храни в целия свят.
За да постигнем продоволствена сигурност, едно от най-важните неща е да опазим дребните земеделски производители. Локализацията на доставките на храни е от съществено значение за установяване на устойчиви практики.
До тези заключения стигнаха Гари Макгиган, президент на Global Trade, ADM, доктор-инженер Боряна Манолова, главен изпълнителен директор на Siemens България, Северна Македония и Украйна, и Сам Стивънс, изпълнителен директор на фондация AB InBev.
80% от нашата храна идват от малки земеделски производители
Половината от тях са жени, които произвеждат 30% по-малко от мъжете само защото имат по-ограничен достъп до доставки на необходимите материали, а също и до образование, което ги прави по-малко конкурентоспособни, подчертаха дискутиращите, като така включиха в разговора и друг важен въпрос - равнопоставеността.
За усилията, които полагат в това направление, разказаха и изпълнителният директор на УниКредит Булбанк Цветанка Минчева и Евгения Пеева-Кирова, изпълнителен директор на Crisp Labs, както и основател на организацията “Заедно в час”.
Какви послания отправи президентът Бил Клинтън:
- Сътрудничеството винаги ще работи по-добре от конфликт. Демократичните системи, в които хората действат заедно, за да решават проблеми, винаги ще постигат по-високи резултати от авторитарните
- Основната идея на CGI е да се съберат различни хора заедно, за да участват активно в различни дейности. Съществуват доказателства, че решенията, взети от по-разнообразни групи, са по-добри
- Не е нужно да си милиардер, за да направиш промяна. Когато работим заедно, имаме по-добри резултати, отколкото на отделни лица, дори и те да са по-богати
- Понякога хората могат да направят малки неща, които останалите да повторят. Запитайте се има ли нещо, което мога да направя
- За да може една нация да върви напред, трябва обикновените хора да се включват активно в промяната
- Повечето хора, които прокарват промени в държавите, са политици, търсещи временни дивиденти
- България се справя много добре спрямо това колко млади хора учат висше образование