Лявото по дефиниция не може да е консервативно. Цялата ни история е битка за промяна на обществото към прогресивно развитие в интерес на мнозинството. Ако нашите предци бяха „консервативни социалисти” нямаше да се преборят за осемчасов работен ден, платени отпуски, пенсии и достойни условия на труд. А жените и до днес нямаше да имат право на глас, да не говорим за това да станат предприемачи, премиери, пък дори и партийни лидери.
Това заяви евродепутатът и бивш президент на ПЕС Сергей Станишев на форум за прогресивни леви решения.
Организатори са петимата евродепутати от БСП - Станишев, Петър Витанов, Елена Йончева, Иво Христов и Цветелина Пенкова. А сред участниците са изпълнителният ген. секретар на ПЕС Джакомо Филибек и зам.-шефката на Групата на С&Д в Европарламента от Хърватия Биляна Борзан.
Събитието уважиха вицепрезидентът Илияна Йотова, вицепремиерът Атанас Пеканов, министрите Весела Лечева, Крум Зарков, Явор Гечев, експосланик Меглена Плугчиева, бившият и настоящият шеф на БСП в София Калоян Паргов и Иван Таков. Дойдоха и бившите соцдепутати Емилия Масларова, Кирил Добрев, Атанас Мерджанов, Димитър Горов, Петя Михалевска, Димитър Дъбов, леви кметове, областният управител на Габрово Кристина Сидорова, номинираният за социален министър от ПП-ДБ Иван Кръстев, ексдепутатката Деница Димитрова. Сред над 400-те участника във форума бяха и Мая Манолова Румен Петков, Валери Жаблянов и Костадин Паскалев от "Левицата", както и проф. Искра Баева, леви политолози, политици, експерти и др.
Организирахме този форум, за да започнем сериозен и съдържателен разговор за политики. Искаме да покажем, че в България има нужда от прогресивни леви политики и има интелектуален капацитет за формиране и отстояване на такива, обясни Станишев. "БСП е на дъното и сме длъжни да потърсим точка за опора, платформа на оттласкване от това унизително състояние, което е и вредно за България. В навечерието на приемането на бюджета и кампанията за местните избори, ние искаме да върнем съдържанието в политическия разговор", допълни той.
Твърде често ни се предлагат субпродукти или политически ГМО-та. Партиите си избират удобни теми за мобилизация на твърдия електорат, които твърде често са димна завеса за неспособността да се намират работещи решения за реалните проблеми, каза още Станишев. И даде примери с "плашилото" еврозона и "периодичната истерия на тема джендър идеология и трети пол".
Това са удобни теми за захранване и раздухване на страхове и прикриване на собствената немощ. Докато занимават обществото с тях, светът е в безпрецедентна трансформация – политическа, енергийна, климатична, дигитална и в непрестанното очакване на масовото нахлуване на изкуствения интелект в живота ни, коментира евродепутатът. И призова да се започне незабавно задълбочен разговор по всички тези гигантски предизвикателства и да се формира дългосрочна национална политика, защото в противен случай има риск България окончателно да се закове в периферията на Европа, без перспектива за бъдещето.
А какво ще е то зависи от това коя политическа перспектива ще надделее. Дали дигитализацията ще е чисто пазарна – за сметка на правата на работниците, или големият капитал ще бъде принуден да спазва елементарни правила за плащане на данъци и осигуровки на работещите, каза Станишев. И продължи: Ще защитим ли малките и средни производители от натиска на мултинационалните корпорации? България ще извоюва ли достойно място в новите транспортни и енергийни коридори?
Зеленият преход е неизбежен, ако искаме бъдеще и нормална жизнена среда за децата ни. Но без социални буфери, без производство на достатъчна и достъпна енергия, той ще се провали, защото ще убие конкурентоспособността на икономиките ни и няма да е поносим за хората, предупреди още бившият президент на ПЕС. И попита ще бъде ли вкарано използването на изкуствения интелект в икономически регулации и морални правила?
Всички тези и много други съдбовни теми ни водят към необходимостта от прогресивни леви политики. Пазарният фундаментализъм заплашва да отприщи всички беди и демони, които тези трансформации носят потенциално в себе си. Наше, на левите хора, е задължението да хуманизираме, да очовечим и подчиним на обществения интерес, на мнозинството граждани тези технологични трансформации, коментира Станишев. И даде пример както традиционната социалдемокрация вкара индустриалния капитализъм в желязната клетка на регулациите, така социалната държава днес трябвало да регулира новата индустриална революция.
Днес не можем без болка да говорим за състоянието на БСП. В най-бедната страна на ЕС имаме слаба и все по-ретроградна левица – 10% от 240 народни представители. Приказките за вътрешни и външни врагове, за конспирации са политически димки, които не могат да скрият безпрецедентния отлив на доверие, коментира още Станишев. И допълни, че "техническите хватки" като хартиената бюлетина не могат да компенсират липсата на убедителни политики.
През последните години сме свидетели на целенасочена деинтелектуализация на БСП, която винаги е била най-мислещата и спореща партия. Постепенно, но неумолимо лявата политика се сведе до увеличаване на пенсиите, минималната заплата и майчинските. Да, те са важни, но далеч не са достатъчни. И ГЕРБ и ПП го правеха в управлението, но това не ги прави леви! Това е политика на благотворителност от страна десните партии, коментира още Станишев.
Той критикува, че БСП е хвърлена в състезание по консервативен традиционализъм с крайно десните на техен терен и резултатът е налице.
Не можем да се примирим, че партията, която вкарва България в ЕС, която имаше безспорен авторитет в европейското социалистическо семейство, се самоизолира и отдалечи от европейската социалдемокрация, и с един крак е тук, а с другия при Орбан, допълни евродепутатът.
Искам да подчертая още една характеристика на лявото – социалните ни ангажименти никога нямаше да се реализират без борбата за политическите и гражданските права, за повече демокрация, защото именно демокрацията е главна бариера срещу безвластието на парите и елита. Днес този терен като че ли доброволно е оставен на „градската десница“, каза още Станишев. А именно социалистите разполагали с най-добър морален компас и система от ценности за решаване на проблемите.
Станишев напомни, че БСП никога не е водила сектантска политика, а диалог в търсене на национален консенсус по национални приоритети със силата на аргументите.
След поредната тежка загуба, когато хората вляво са обезверени и отчаяни да дадем надежда, да събудим енергия и да вдъхнем кураж на лява България, завърши Станишев.
Вчера някой каза, че тук се събирали джендър социалистите, но не е вярно - тук са хора неплимирими, за които в основата на всичко е хуманизъмът и човешките права. И днес страдаме от липса на справедливост, затова се борим за нея, заяви пък председателят на делегацията на българските социалисти в ЕП Петър Витанов. Лявото не е демоде, то е единственото възможно. Но то не се свежда до индексацията на пенсията, а до живота на внуците на тези хора. И са надявам да бъдем онзи двигател, който може да събуди БСП и да покаже, че има стойностно ляво в България, допълни той. И призова да се променят данъците по начин, който да донесе справедливост, защото е криза. Няма как да имаме социална политика, когато има толкова високи неравенства в България.
Джакомо Филибек пък остро критикува БСП и лидерката Корнелия Нинова за референдума за джендър идеологията. Във времена, в които има големи неравенства и хората обединяват, в които има нужда от силни леви послания, това вторачване в джендърството няма нищо общо с прогресивното ляво, каза той. И обясни, че целта на Истанбулската конвенция са правата на жените и приемането й позволява на жертвите на насилие да имат легална закрила.