Дори и да се стигне до гласуване, този състав на ВСС пак ще опази “честта на пагона”
Първото, което ще направи правосъдният министър в моето правителство, е да внесе във Висшия съдебен съвет искане за освобождаването на главния прокурор Иван Гешев заради уронване на престижа на съдебната власт.
Това обяви пред парламентарната група на ГЕРБ-СДС кандидатът им за премиер Мария Габриел.
Тя “изстреля” новината рано сутринта - преди старта на разговорите с останалите формации. Така темата за освобождаването на Гешев измести по-актуалната - кои ще са министрите в кабинета ѝ в частност правосъдният, от когото се очаква да се изправи срещу ВСС с такова искане.
Ако предложението бъде внесено, то ще е третото за последните 2 г.
Първо през юли 2021 г. главата на Гешев поиска правосъдният министър в служебния кабинет на Стефан Янев - проф. Янаки Стоилов. След това същото направи правосъдната министърка в правителството на Кирил Петков - Надежда Йорданова. Тя внесе своето на 2 март 2022 г.
Да поискаш оставката на Гешев от ВСС, който два пъти не я гласува, без да кажеш и дума за промяна на конституцията или за смяна на ВСС, може да бъде
само и
единствено
пиар ход Неубедителен. Слаб. Излишен, даде във фейсбук гледната точка на “Промяната” и на харвардската си школовка Лена Бориславова. В парламента обаче съпредседателят на коалицията ПП-ДБ - Христо Иванов, все пак приветства заявката на Габриел, макар да съветва за по-дълбоки реформи (виж мнението му на 3-а стр. долу)
Факт е, че и двата опита за махането на Гешев претърпяха фиаско във ВСС. Единствените, гласували “за”, бяха Атанаска Дишева и Олга Керелска от съдийската колегия и това не беше изненада - двете бяха и против избирането му през есента на 2019 г. Те са негова постоянна, а и единствена опозиция в кадровия орган.
За освобождаването на главния прокурор трябва да гласуват 17 от членовете на ВСС, който по закон се състои от 25-има, но от две години са 22-ма (парламентът не попълва своята квота).
Какво може да
е различно на
третия път?
Необходимото мнозинство за отстраняване на Гешев може да падне от 17 на 13 души. Но само ако първо бъде приет механизмът за контрол на главния прокурор, който е включен в проектозакона за съдебната власт и НПК, изработен от екипа на правосъдния министър Крум Зарков.
Механизмът за контрол е залегнал в плана за възстановяване и е сред приоритетите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ.
Отдавна казваме, че главният прокурор е проблем на правосъдната система не толкова като личност, колкото като човек, който не подлежи на контрол. Когато обсъждахме програмите, нямахме разминаване по този въпрос. Това е един от важните резултати, коментира акад. Николай Денков, който пък е номинацията за премиер с втория мандат - на ПП-ДБ.
Въпросителните около механизма (освен кога и в какъв вид ще бъде приет от парламента) са дали ще издържи проверка в Конституционния съд, където вероятно ще се озове. Предложенията не се харесват не само на главния прокурор, който има право да сезира КС. Резерви към тях има и Общото събрание на ВКС, което също може да иска тълкуване.
Искането за освобождаване на Иван Гешев е първа грешна стъпка на Мария Габриел. Лошо начало. Жалко, реагира пък във фейсбук профила си евродепутатът от СДС Александър Йорданов. Така даде знак, че може би не всички в спечелилата изборите формация са съгласни, че Гешев трябва да си ходи.
Знаково одобрение обаче дойде от ДПС минути преди първите официални преговори на еврокомисарката за мнозинство зад неин кабинет.
Идеята е добра, защото в момента има създадено напрежение в обществото и то трябва да бъде преодоляно по един или друг начин, коментира лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ.
Той не пропусна да напомни за написания от партията му проект за промени в конституцията. Една от идеите в него е тримата големи в съдебната система - шефовете на ВКС и ВАС и главният прокурор, да излязат от ВСС. Мнозина юристи определят идеята като добра, защото така ще се намали влиянието им в кадровия орган.
Когато някои хора визираха под понятието “реформа” формулата “Стани да седна”, за да завладеят и овладеят някои системи, ние още тогава заявихме, че за нас кадруването е една тема, различна от реформата. Така че ние сме готови да говорим за кадруване и за реформа по различен начин. За кадруването има компетентни органи, за реформите това е НС, добави Карадайъ.
От БСП засега премълчават, но преди 2 г. искаха оставката на Гешев.
“Има такъв народ” - третата формация от потенциалното мнозинство зад експертен кабинет “Габриел”, видя “много добър знак” в заявката ѝ. ИТН ще подкрепи инициативата за отстраняване на главния прокурор, декларира депутатът Станислав Балабанов. Но също се усъмни дали членовете на ВСС имат политическа воля да гласуват отстраняването на обвинител №1.
От кадровия орган и
от
прокуратурата
запазиха
мълчание
Както и да се развие искането за отстраняването на Иван Гешев, има някои неща, които са ясни отсега.
Правосъдният министър, който ще се наеме да внесе искането, трябва внимателно да почерпи опит от предшествениците си - проф. Янаки Стоилов и Надежда Йорданова. А и да проследи пътя, който те изминаха преди и след внасянето на исканията. В противен случай, кадровиците може да го удавят в процедурни хватки и тълкувания “по допустимостта и основателността”.
Разликата от предишните два пъти, когато беше искана главата на Гешев, е, че
ВСС вече има
правила, по които
да се движи,
когато се внесе
подобно
предложение
Написа ги, след като Надежда Йорданова депозира своето на 2 март 2022 г. и година след това на проф. Стоилов.
Правилата извървяха “дълъг процесуален” път, продължил 3-4 месеца. Едно от тях гласи, че ВСС не може да търси отговорност от Гешев за времето, когато не е бил главен прокурор. Така че бъдещият правосъден министър трябва да се съобрази първо с това.
Мария Габриел посочи мотива за искането - “уронване на престижа на съдебната власт”.
Това клише обаче
трябва да бъде
изпълнено със
съдържание
Тоест трябва да се изброи много детайлно - с дати, часове, конкретни изказвания или постъпки как и кога е уронен престижът на съдебната власт. Надежда Йорданова работи по предложението си 5 месеца. Нейните основания вече не играят, защото по тях съветът се е произнесъл.
Има и друг вариант - искането да е като обвинител акт, който е написан така, че съдът да има само една възможност - да оправдае подсъдимия.
Именно подобни разследвания и обвинителни актове създават усещане за корупция в съдебната система, а в конкретния случай - би било прах в очите на хората. Нещо като “Ние искаме да го махнем, но лошият ВСС не дава”.
В духа на процедурните хватки съветът може да дебатира часове наред по въпроса
има ли ВСС
морално право
да решава
толкова важен
въпрос, след
като е с изтекъл
мандат
Но това са само теории на конспирациите. Да предположим, че правосъден министър стане добър юрист, който внесе задълбочено и аргументирано искане, което ВСС допусне. То ще бъде предоставено на Иван Гешев, който ще разполага с време да го оборва точка по точка. Първо писмено, а после и устно пред Пленума на ВСС.
През юли м.г. след 12-часово заседание с 16 гласа против и два “за” - на Атанаска Дишева и Олга Керелска, ВСС отхвърли предложението на Надежда Йорданова.
Любопитен детайл е, че тя вече беше в оставка, когато се стигна до дебат по нейните предложения. Така че не е изключено Гешев “да надживее” и този министър, опитал импийчмънт срещу него.
Ако все пак се стигне до разглеждане на конкретни предложения, кои ще гласуват “за”. Засега май само Дишева и Керелска - нищо не се е променило от миналото лято.
Първо, заради “честта на пагона” (по Сарафов) кадровиците няма да позволят изпълнителната и законодателната власт да им диктуват кога да махат главния прокурор, когото избраха, а след това с 16 гласа отказаха да отстранят. Прокурорската колегия “анблок” ще е зад главния. Включително кадровиците, пратени там от ГЕРБ - Гергана Мутафова, бивша шефка на районната прокуратура в Пловдив, и знаковата прокурорка по делото “Сарафово” Калина Чапкънова.
Номинации на ГЕРБ в Съдийската колегия са Боян Магдалинчев и Вероника Имова, които досега никога не са били против Гешев.
Неизвестно засега остава каква е играта на зам. главния прокурор Борислав Сарафов, който преди пет дни неочаквано се разграничи от своя началник. Има ли това връзка със заявката на Мария Габриел, около която се трасира път към мнозинство, дали някой не му обещавал нещо.
Самият Гешев още е в САЩ и не е реагирал.