Евродирективата за квота от 40% жени в бордовете подкрепиха политици, общественици и дипломати на конференция на сдружение “Дамски форум”
Светът е обхванат от редица кризи през последните десетилетия, но там, където равнопоставеността на половете се запази в управлението, се справят по-добре. Това послание отправи вицепрезидентът на България Илияна Йотова на годишната конференция на Сдружение “Дамски форум”.
Тазгодишната дискусия “Силата на разнообразието” постави акценти върху ролята на жените в бизнеса и обществото. Важна част от разговорите беше наскоро приетата европейска директива за задължителна квота от
40% за жени в управителните съвети и 33% от директорските длъжности
в големите компании. Всички държави членки трябва да започнат да прилагат закона до 2026 г., като това е и основна цел на сдружението. Квотите засега важат само за фирмите, регистрирани на борсата.
Трябва да има обществена кампания, с която да се обяснят ползите от дамите в управлението, подчерта председателят на сдружението Жанета Захариева. Тя разкри, че работят по създаването на база данни с жените специалисти, за да може компаниите да избират нужните за тях кадри.
“С гордост цитирам статистиката, че българката стои добре на много нива - управление на фирми, в науката и технологиите”, каза още Илияна Йотова. И благодари на мъжете, защото “зад една успяла жена винаги стои истински мъж”. Вицепрезидентката отправи и апел към всички дами - тъй като понякога над тях има не само стъклен таван, а са затворени в стъклени кубчета - прозрачни, но здраво залостени: “Време е да счупим стъклените стени! Нека и никога да не стъпваме по лепкавия под - онзи, по който ние сами се отказваме да вървим”.
А вицепремиерът Атанас Пеканов заяви, че се надява България да има първата жена редовен премиер, визирайки Мария Габриел. “Винаги съм смятал, че дамите са по-смелият пол”, каза Пеканов и обясни, че равнопоставеността е ключова за иновативни решения. Вицепремиерът подкрепя приемането на 40% квота на жени в управлението и цитира изследвания, според които фирми с по-разнообразен борд имат 25% по-голям шанс за рентабилност и
35% по-голяма нетна печалба
“Там, където се коват законите, е важно място за баланс между половете”, смята още Пеканов.
Според директора на “Глобални предприятия” на Кока-Кола Евгения Стоичкова квотите не са нещо, с което всички ще се съгласят, но са катализатор за достигане на равнопоставеност на половете.
Лидия Шулева, бивш социален и икономически министър, разказа как в първия ѝ работен ден директорът ѝ казал: “Жена инженер - ти нямаш никакво бъдеще”. Шулева опровергава това, а преди политиката е била ръководител на холдинг от 25 фирми.
Във форума се включи и Зорница Русинова - председател на Икономическия и социален съвет. Според нея е важно квотите да мотивират жените за повече участие в ръководствата, но и да разбиват стереотипи.
Демиан Пинтос, директор на “Филип Морис България”, даде пример как компанията е постигнала 40% дял на жените в ръководството в световен план и 70% в България.
“Баща съм на две дъщери, които са в началото на кариерите си, искам всички възможности да бъдат отворени за тях”, заяви и посланикът на САЩ у нас Кенет Мертен. В дискусията се включиха и посланиците на Германия и Испания - Ирене Мария Планк и Алехандро Поланко Мата, които представиха опита на своите държави.