Идеята на председателя на НС Росен Желязков да използва шефовете от предния парламент повдига въпроса кой ще поеме здравната комисия, Радомир Чолаков пък вече се отказа да е начело на правната
Първите заседания на новосформираните парламентарни комисии ще са по график идната сряда и четвъртък, обяви шефът на НС Росен Желязков. Дневният ред включва приемането на вътрешни правила и точка "Разни", а Желязков уточни, че комисиите могат да изменят дневния ред. Той уточни и как ще се ръководят комисиите - по определени критерии в низходящ ред. А те са: член на комисия, който в 48-ото НС е бил неин председател. Ако сега той или тя не е член на същата комисия, или не е народен представител, позицията ще е за депутат от същата ПГ.
Заради отпадането на "Български възход" от парламента, ИТН ще получават правото да ръководят комисията по противодействие на корупцията.
Казусът с прехвърлянето на шефското място за друг член от парламентарната група засяга ПП-ДБ - Антон Тонев не е депутат от ПП в този парламент. Негов заместник в здравната комисия миналата година обаче бе Александър Симидчиев от ДБ, който отново е депутат.
Спорната правна комисия, за която ПП искаха ротационен принцип и гласяха за нея Стою Стоев, по новия план трябваше да е за Радомир Чолаков от ГЕРБ, но той вече заяви, че не желае да я ръководи.
Депутатите решиха да изместят и днешния парламентарен контрол, макар по-рано да удължиха работното си време до края му. Той отново ще е около 3 часа, до 12 ч. ще съумеем да приключим с него. Петър Петров от "Възраждане" предложи заседанията да започнат 30 мин. след изчерпване на дневния ред, за да не последвал контролът съдбата на такива от предното НС, които били отлагани и отлагани. Росен Желязков припозна идеята му, а депутатите гласуваха "за".
Най-сетне разпределиха състава на парламентарните комисии и изгласуваха поименния им състав, но без да уточняват кой ще попадне в ръководството им.
В бюджетната комисия влизат 23 депутати - 7 от ГЕРБ, 6 от ПП-ДБ, 4 от "Възраждане" 3 от ДПС, 2 от БСП и един от ИТН.
В правната отново влизат 23 депутати като броят и разпределението им е същото като този в правната комисия. Същото важи и за тази по енергетика, транспортна. Комисията по превенция с корупцията също е с 23 народни представители.
Тази по конституционни въпроси ще има 12 депутати, на паритетен принцип по двама депутати от всяка група. ГЕРБ праща Радомир Чолаков и Екатерина Захариева, а ПП-ДБ - Никола Минчев и Атанас Славов.
Регионалната комисия, която ПП предните дни намекнваха, че ще дадат на ГЕРБ, ще има 23 депутати. Разпределението и в нея е 7:6:4:3:2:1
21 са депутатите в комисията по икономическа политика и иновации ГЕРБ и ПП-ДБ имат по 6, "Възраждане" и ДПС по трима, двама са за БСП и един за ИТН.
С външна политика ще се занимават 19 депутати - по 5 от ГЕРБ и ПП-ДБ, по трима от "Възраждане" и ДПС, двама от БСП и един от ИТН. Схемата се преповтаря в комисията по въпросите на ЕС, по туризъм както и тези по отбрана и правата на човека.
По 17 са депутатите в медийната комисия и тази по електронно управление. Токова ще разглеждат и въпросите на българите извън страната.
С вътрешна сигурност и обществен ред ще се занимават 23 - по 6 от ГЕРБ и ПП-ДБ, по трима от "Възраждане" и ДПС, двама от БСП и един от ИТН. Образователната комисия също ще е от най-големите по състав.
За контрол над службите ще работят 12 народни представители - по двама от всяка ПГ.
Заради липсата на консенсус по избора на ръководства, по-рано депутатите дадоха повече отговорност на председателя на парламента Росен Желязков. А той обяви, че до намиране на титуляри, начело на комисиите ще са тези, които са ги ръководели в 48-ото Народно събрание.
През октомври 2022 г. ГЕРБ-СДС оглавяваха комисията по енергетика, където шеф бе Делян Добрев, Екатерина Захариева бе във външната, в тази по отбрана - Христо Гаджев, образователната бе поверена на Красимир Вълчев, а тази по прякото участие на гражданите и взаимодействие с гражданското общество - на Анна Александрова.
Тогава за "Продължаваме промяната" бе комисията по въпросите на ЕС - начело бе Деница Симеонова, здравната бе за доц. Антон Тонев, а комисията по е-управлението, информационни технологии бе поверена на Калина Константинова. За "Демократична България" остана комисията по икономическа политика и иновации, която се водеше от Мартин Димитров.
Хамид Хамид от ДПС пък водеше комисията по вътрешна сигурност и обществен ред, а съпартиецът му Станислав Анастасов - по околна среда и водите.
Коста Стоянов, Цончо Ганев и Костадин Костадинов пък взеха за "Възраждане" регионалната комисия, тази по туризъм и за българите в чужбина.
БСП също имаха три комисии - социалната, транспортната и по култура и медии, водени от Георги Гьоков, Георги Свиленски и Иван Ченчев.